Додадено 23.03.2023 18:30

Собираме планински чај од Кожуф на 1750 м.н.в

Дали се сеќавате на приказната која тимот на Кајак.мк ја раскажа за Апи Центарот Алчинов кое има своја комора во околината на Гевгелија?

Повеќе

Додадено 23.03.2023 17:39

Ја изработивме првата интерактивна боенка за млади и возразни за Македонија

Тимот на Кајак.мк е среќен што стапи во контакт со Надица, девојката која е дел од тимот Colored Memories кои стојат позади првата интерактивна и едукативна боенка за млади и возрасни за Македонија, која според нас е совршен подарок кој можете да му го подарите секому.

Повеќе

Додадено 23.03.2023 11:14

Ова сместување се наоѓа во Македонија: Изолирани во прекрасна природа и со прекрасен поглед

Лазарополе има што да понуди, а на Кајак.мк можете да дознаете сѐ што можете да посетите во Лазарополе, а кои предлози можеби не сте ги знаеле досега! Денеска ве водиме во Лазарополе, каде домаќините на „Т’га за Југ“ ни ги отворија своите врати за светот на Кајак.мк.

Повеќе

Додадено 22.03.2023 18:28

Како изгледа еден стокмен апартман во урбана средина огласен на Кајак.мк?

Денеска одбравме наслов „Како изгледа еден стокмен апартман во урбана средина“ кој е огласен на Кајак.мк, чисто да ви докажеме дека и во Македонија има доста симпатични ќошиња кои ви гарантираат комфорен престој.

Повеќе

Додадено 21.03.2023 19:21

Пролетна гастро дестинација во село Дурачка Река

Викендот е супер да појдете до село Дурачка Река. Ова селце се наоѓа на само неколку километри од Крива Паланка. Опколено со прекрасна природа, оваа село има територија која се издигнува дури до 1140 метри надморска височина, а најниската точка е 800 метри.

Повеќе

Додадено 23.03.2023 12:56

Ја отворивме првата винска соба во срцето на старата гевгелиска чаршија

Јани и Мелиса велат дека идеата да отворат една ваква винска соба произлегла од самата пасија која и двајцата ја имаат кон виното, но исто така и распространетоста на винските насади кои ги поседува гевгелиското поднебје.

Повеќе

Додадено 21.03.2023 10:34

Шумски предели во Македонија за кои можеби не сте слушнале

На Европската конференција за храна и земјоделство во 1971 година се промовира идејата за одбележување на Светскиот ден на шумите која веќе на 23-тата седница се носи одлука 21-ви март да биде „Светскиот ден на шумите“.

Повеќе

Додадено 16.03.2023 19:53

Планинска викендица изолирана со густа шума

Уште една уникатна викендица на уникатна дестинација ни пристигнува во базата на Кајак.мк.

Повеќе

Додадено 16.03.2023 19:14

Започнавме со организирање на тури со уникатни снежници

Тимот на Кајак.мк е среќен поради факто дека активниот туризам во Македонија се почесто се споменува во медиумите, а и се почесто можеме да забележиме млади луѓе кои ја користат планината како алтернатива за спортско и рекреативно уживање.

Повеќе

Додадено 16.03.2023 19:05

Организираме дегустација на првиот македонски крафт џин во Скопје

На платформата на Кајак.мк може да се најде еден куп предлози за тоа како да го исполните вашето слободно време со несекојдневни активности, а на кои би биле и вашите блиски роднини и пријатели.

Повеќе

Додадено 15.03.2023 11:18

Во Македонија сѐ уште се организираат книговезачки работилници

Мисијата на Кајак.мк е да ги открие на виделина сите занаетчии кои според нас се душата на туризмот во Македонија. Верувале или не, во Македонија има многу такви локални мештани кои прават мали нешта од огромно значење за развојот на туризмот.

Повеќе

Додадено 14.03.2023 10:27

Отворивме мала семејна дестилерија во Пепелиште која се стреми за големи предизвици

Ракијата се произведува исклучиво од лозовите насади на семејството Наумови, а причината поради која започнале да печат ракија во поголеми количини бил слабиот откуп на грозјето, но и успесите кои ги стекнале на неколку натпреварувања.

Повеќе

Додадено 10.03.2023 10:51

Секојдневно го чистиме Охридско езеро од ѓубре и остатоци од покуќнините!

Несовесноста на одредена група граѓани создава депонија од Охридското езеро, вели Никола Паскали, нашиот локален еко херој кој цели 12 години организира волонтерски еколошки акции за чистење на езерото.

Повеќе

Додадено 06.03.2023 09:14

Сместување во Крушево достапно на Кајак.мк

Станува збор за Апартман Пажик кој сешто се наоѓа на 2 минути од плоштадот во Крушево, во урбана центарска област.

Повеќе

Додадено 06.03.2023 20:11

Среќни апартмани во Охрид во кои можете да гостувате со вашето милениче

Станува збор за „Апартмани Елбини“ кои се наоѓаат во Охрид. Објектот има вкупно 30 соби, а капацитет до 90 гости.

Повеќе

Додадено 06.03.2023 20:19

Ги поврзуваме Македонија и Словенија преку уникатна винска приказна

Виното кое го произведуваат во Македонија е од сортата Каберне Совињон, Мерло и локалното грозје Вранец.

Повеќе

Додадено 04.03.2023 13:12

Апартман за краток престој во Скопје

Станува збор за апартман кој е идеален за 4 лица.

Повеќе

Додадено 03.03.2023 16:05

Оваа не е дворче во Италија: Ова е винарска визба во Македонија

Ако нѐ прашате нас од Кајак.мк, која дестинација би ви ја препорачале во околината на Скопје за организирање на семејни или коорпоративни настани, тогаш дефинитивно една од нив би била градината на винарската визба Винар.

Повеќе

Додадено 03.03.2023 21:31

Апартамни во Крушево лоцирани во најтивкиот и релаксиран предел на градот

Уште еден објект апартмани ни се приклучуваат во светот на Кајак.мк.

Повеќе

Додадено 01.03.2023 17:53

Се вратив од Русија за да вложам во македонското вино

Доколку прашате некој кој слушнал за селото Курија близу Неготино, една од работите што ќе ви ја потенцира ќе биде винаријата Вардарска Долина која господинот Андон ја основа во 2000-та година.

Повеќе

Додадено 28.02.2023 09:12

Апартмани во Охрид достапни за резервации

Денеска го приклучуваме новото сместување кое се наоѓа во Охрид. Вилата има 4 студиа со сопствено купатило. Идеално сместување за група или неколку парови.

Повеќе

Додадено 01.03.2023 07:35

Нашите гости го уживаат Крњево на начин на кој нашите предци го величеле

Во рурална домашна атмосфера, опколени со пространи лозови насади и со чаша пијалок од брендот Traikovsky Wines & Spirits, тимот на Кајак.мк го започна разговорот со Билјана Трајковска

Повеќе

Додадено 28.02.2023 10:59

Bella Casa е дестинација во Македонија која задолжително треба да ја посетите

Тимот на Кајак.мк разговараше со Васко, кој заедно со Кате градат еден уникатен свет кој има цел да ја сведочи реалната убавина на Македонија, нашиот мелос, храна и недопрена природа.

Повеќе

Додадено 22.02.2023 12:35

Предлог викенд дестинација: Станечки водопад

Честопати ќе го прочитате изразот „Активен туризам“ со кој Кајак.мк се служи се со цел да ви даде до знаење дека здравиот начин на живеење и позитивната енергија се во коренот на активниот туризам за кој Македонија има огромен потенцијал.

Повеќе

Додадено 22.02.2023 10:16

Викендица на 900 метри надморска височина и поглед кон Охрид

Денеска нашата база на приватни сместувања ја надополнуваме со уште една вила која има уникатна локација и е идеална за вакви пролетни и летни патувања надвор до градскиот метеж.

Повеќе

Додадено 21.02.2023 21:28

Вила со простран двор на прилепското езеро наскоро достапна за изнајмување

Ние истражуваме, информираме и ја запознаваме јавноста со сето она кое ни е на располагање во Македонија. Денеска сакаме да ве запознаеме со Етно вилата „Св. Никола“ која се наоѓа на самиот брег на прилепското вештачко езеро.

Повеќе

Додадено 21.02.2023 19:09

Предлог викенд гастро дестинација: Етно гостилница „Вила Весница“.

На површина од 3000м2 и со капацитет од над 50 столчиња во зимскиот период и над 200 столчиња во летниот период, вила Весница претставува одлична рурална дестинација за викенд. Лоцирана е во Чучер- Сандево на 15 километри од центарот на Скопје.

Повеќе

Додадено 19.02.2023 11:57

Запознајте ја Соња Димитровска: Жената која изработува еко восочни обвивки

Денеска сакаме да ви раскажеме уште една позитивна приказна. Убава, шарена, еколошки одговорна приказна која плени со својата креативност.

Повеќе

Додадено 15.02.2023 14:14

Пролетна викенд гастро дестинација: Манастирскиот ресторан Лешок

Денеска ве водиме во тетовскиот регион каде како нов предлог за гастро дестинација го додаваме ресторанот на православниот манастирски комплекс Лешок.

Повеќе

Додадено 13.02.2023 18:13

Хотел Радика со нов и модерен спа центар и затворен базен

Платформата Кајак.мк не би била комплетна ако во базата на приватни сместувања го нема хотел Радика, за кој велиме дека е хотел кој треба да си го дозволи секој кој работи вредно и напорно.

Повеќе