Масло од лешник и путер од лешник

Храна и пијалоци
Price from:

250.00 ден

Chat on Viber Call on Phone

Производите се дистрибуираат низ цела Македонија по брза пошта или карго. Плаќањето на производите и доставата е при подигање на пратката. Цена на пратка е од 80 до 150 денари. При нарачка пишете ја точната адреса на која сакате да ви пристигне пратката. Улица, град, населба (ако има) и точен телефонски број.

Ладното цедено масло од лешник е еден вид на природно исцеден сок од лешник што во себе ги соодржи само совите природни хранливи состојки и се одликува со мирисот и вкусот на лешник. Тоа е нерафинирано, хемиски и термички не третирано масло кое е богато со незаситени есенцијални масни киселини (омега 3, 6 и 9) и токму затоа често се нарекува прочистувач на крв и чувар на срцето. Маслото содржи витамин Ц, витамин А, тиамин (витамин Б1) рибоавин (витамин Б2), ниацин (витамин Б3), пантотенска киселина (витамин Б5), големо количество витамин Е и К, витамин Б6, холин (витамин Б8), беатин, фолна киселина (витамин Б9). Од минералите содржи калциум, магнезиум, фосфор, железо, манган, селен и цинк. Исто така содржи прилично голем број на амино киселини, кои доаѓаат во телото само како дел од прехранбени производи.

Ладно цеденото масло од лешник е масло кое се добива со употреба на технологија на производство што вклучува употреба на режим на мала топлина. Бидејќи во случајна употреба на повисока температура во процесот на пресување се губат сите хранливи вредности и придобивки. Поради оваа причина, ладно цеденото масло има тенденција да биде поскапо од редовно комерцијалното масло.

 

Придобивки од состојките од маслото од лешник:

- Изолеуцин кој помага да се произведе крвен хемоглобин
- Леуцин кој има општо зајакнувачки ефект врз човековиот имунитет
- Лизин кој позитивно влијае на машката моќ, ја подобрува состојбата на кожата, косата и коските преку промовирање на апсорпција на калциум од страна на телото
- Триптофан го стимулира производството на хормонот на радост (серотонин)
- Метионин го подобрува функционирањето на црниот дроб и дигестивниот тракт

Маслото од лешник:

- Го зајакнува имунитетот
- Ги подобрува функциите на кардиоваскуларниот систем
- Ги отстранува токсините од организмот
- Спречува појава на малигни канцерогени клетки
- Помага при анемии
- Помага при хроничен замор и ја зголемува издржливоста
- Го зајакнува коскеното ткиво
- Ги чисти каналите на црниот дроб
- Го зголемува либидото и машката сила
- Совршено ги заменува животинските протеини во вегетеријанската исхрана

Употреба:

- Медицински намени
- За готвење (салати, десерти, смути, шејкови)
- Ароматерапија
- Го одржува нивото на хормоните
- Анти-стареењето (се бори против брчките)
- Дава еластичност на кожата

КОНТРАИНДИКАЦИИ: АЛЕРГИЈА НА ЛЕШНИК


Контакт: +38976928598

Place Order

1

Путер од лешник: 200гр

Путер од лешник: 200 грама
Price

250.00 ден

viber_image_2022-12-06_20-47-32-902

Масло од лешник: 100мл

Природно масло од лешник од 100мл
Price

300.00 ден

viber_image_2022-12-06_20-47-32-971

Масло од лешник: 200мл

Природно масло од лешник од 200мл
Price

550.00 ден

 од лешник2

Путер од лешник: 500гр

Путер од лешник: 500 грама
Price

600.00 ден

viber_image_2022-12-06_20-47-32-902

Масло од лешник: 250мл

Природно масло од лешник од 250мл
Price

750.00 ден

1

Путер од лешник: 1000гр

Путер од лешник: 1000 грама
Price

1,200.00 ден

viber_image_2022-12-06_20-47-32-902

Масло од лешник: 500мл

Природно масло од лешник од 500мл
Price

1,500.00 ден

viber_image_2022-12-06_20-47-32-902

Масло од лешник: 1000мл

Природно масло од лешник од 1000мл
Price

2,500.00 ден

Leave a Comment