Додадено на 15.02.2021 14:36

Во отсуство на саеми за туризам, за разлика од претходните години, петтата по ред македонската берза за дојдовен туризам ќе се оддржи на интернет платформата mtb.org.mk, велат од Националната асоцијација за дојдовен туризам на Македонија, кои се воедно и организатори на истата.

Повеќе

Додадено на 15.02.2021 21:53

Македонските лозари од 14-ти февруари официјално ја започнуваат работата на лозовите насади. На овој ден се слави православниот празник „Св. Трифун“

Повеќе

Додадено на 22.02.2021 21:16

Еј друштво, Шапка ве кани на нов снег! Тазе навеен! Покрај тоа, Шапка ве кани да уживате во возењето на новиот шестосед кој е пуштен во употреба.

Повеќе

Додадено на 14.02.2021 10:37

Дека љубовта и патувањето може да бидат едно, говори нашата приказна која ја објавуваме денеска на 14-ти февруари, денот на виното и љубовта, а се однесува за парот кој на инстаграм профилот се води како @adventure.mk

Повеќе

Додадено на 12.02.2021 19:22

Викендот ни доаѓа снег, па затоа тимот на Кајак.мк се задржа со сместувачки капацитети на планините, бидејќи сакаме да ја искористите зимата максимално. Особено скијачите кои ја обожаваат кога ја гледат бела.

Повеќе

Додадено на 12.02.2021 10:57

Снегот не ги плаши велосипедистите во Македонија да ја реализираат својата замислена агенда. Јорданчо Цветановски и Коста Шимбов реализираа уште една дводневна велосипедско- планинарска тура од Скопје преку Попова Шапка па се до Титов врв.

Повеќе

Додадено на 11.02.2021 18:20

Снегот ни доаѓа за викенд, а со тоа се буди желбата да појдеме на некој ски центар. Маврово е добра идеја за викенд, а можеби и за повеќе денови кога е во прашање желбата да се ужива во планиски воздух.

Повеќе

Додадено на 10.02.2021 21:20

Се најавуваат нови снежни врнежи, затоа и тимот на Кајак.мк е се уште присутен на планинските места. Нашата база од приватни сместувања се надополнува со уште една одлична планинска вила која се наоѓа во Нижеполе.

Повеќе

Додадено на 10.02.2021 16:19

Живеев во главниот град на Кина скоро 10 години и доживотно ќе бидам благодарна за необичните искуства кои ги стекнав таму, вели Симона Спирковска која за нас е позната како „девојката која ја промовира Македонија на кинески јазик“.

Повеќе

Додадено на 10.02.2021 21:18

Се најавуваат нови снежни врнежи, затоа и тимот на Кајак.мк е се уште присутен на планинските места. Нашата база од приватни сместувања се надополнува со уште една одлична планинска вила која се наоѓа во Нижеполе.

Повеќе

Додадено на 09.02.2021 21:08

Идеала за секое годишно време во годината. Со прекрасен прекрасен зелен поглед на пролет и лето и со одлична удобна „дома“ во зима, вилата Пателе е нешто кое ви го препорачува тимот на Кајак.мк.

Повеќе

Додадено на 09.02.2021 12:36

Кој би рекол дека во време на пандемија нема убави настани во Македонија? Ве запознаваме со Дејан Крле кој е дел од организацијата на „Vodno-Matka Trail Marathon 2021“.

Повеќе

Додадено на 08.02.2021 17:32

Апартман и вила на Пониква. Идеална за бегство од хаосот.

Повеќе

Додадено на 08.02.2021 01:14

Секоја шума има своја предност, а сигурни сме дека многумина од вас се уште немаат слушнато за шума од Ариш? Ариш е дрво кое расте во Македонија

Повеќе

Додадено на 06.02.2021 20:20

Запознајте ги одблиску сопствениците на планинската куќа „Царецец“ која е стационирана во мавровската дивина.

Повеќе

Додадено на 06.02.2021 10:00

После сонце, доаѓа снег. Ова е нашата измислена изрека која важи за месеци како јануари и февруари.

Повеќе

Додадено на 06.02.2021 00:29

Органичените патувања од пандемијата го поттикна македонското акустичното дуо „ChillOut“ да ја промовира убавината на Македонија преку музика.

Повеќе

Додадено на 03.02.2021 16:55

За сите љубители на природата Кајак.мк ви ја препорачува Вила Каленеш која се наоѓа во Леуново, Мавровско на само неполн час возење од Скопје, удобно уредена домаќинска вила ќе направи да се почувствувате како дома.

Повеќе

Додадено на 03.02.2021 12:12

Доказ дека не треба да се чека летото за да се патува е проектот @adventure.trip.bus, млади луѓе кои си своето комби поминуваат километри уживајќи на места каде има недопрена природа.

Повеќе

Додадено на 02.02.2021 13:18

Тимот на Кајак.мк во изминатиот период прошета низ многу места на Пелистер, а верувајте дека ова е само почеток на нашиот патувачки караван. Од реакциите коишто ги добиваме, знаеме дека на многумина од вас не им се верува верува дека сето ова го имаме во Македонија.

Повеќе