Домашни производи од Малешевијата

Храна и пијалоци
Price from:

200.00 ден

Chat on Viber Call on Phone

Производите се дистрибуираат низ цела Македонија по брза пошта или карго. Плаќањето на производите и доставата е при подигање на пратката. При нарачка пишете ја точната адреса на која сакате да ви пристигне пратката. Улица, град, населба (ако има) и точен телефонски број.

Производство на домашни производи компоти, сокови, природни сирупи, овчо малешевско сирење, чаеви и различни видови на зимници.

Ирена вели дека е веќе регистрирана во агенцијата за храна и ветеринарство и дека веќе може да ги продава своите производи како мал производител до врата.

За билките вели дека ги собира сама со помош од нејзиниот маж, а и помагаат и нејзините деца и сета фамилија.

Таа вели дека постојано учи и дека сака постојано да експериментира. Од оваа година започнала и со производство на различни видови слатко, мармалад и џемови.


Инфо на: +38976928598

Place Order

aronia-berries-5442465_1280

Компот од аронија голема тегла со /без шеќер

Компот од аронија голема тегла со /без шеќер
Price

200.00 ден

viber_image_2023-03-13_14-05-55-340

СОК(СИРУП) ОД МАЈЧИНА ДУШИЧКА И ПОРТОКАЛИ 2022

Помага и при болно грло и ги ублажува симптомите на ларингитис, за искашлување,за намалување на холестеролот, за намалување на високиот крвен притисок, да се излечат афтите во уста,за болки во желудникот и менструални болки. Може се пие како сируп, но и да се растовора со студена вода или парчиња лед за летно освежување. Цената е 350 ден 1 литар 200ден 0.5л
Price

200.00 ден

viber_image_2023-03-13_14-15-12-586

СИРУП ОД БАГРЕМ

Кога цвета багремот шири преубав мирис,а токму неговиот мирис потсетува на детството, а тоа сеќавање на убавите денови може да ги продолжите и наредните месеци кога од цветовите од багрем се прави сируп,а и превкусен сок за растворање.Багремот има лековити својства посебно ако неговите цветови се користат за припрема на чај или сируп. 350 ден за сокот 200 ден тегличката сируп
Price

200.00 ден

viber_image_2022-12-14_20-45-49-475

СОК(СИРУП)ОД БАГРЕМ

Кога цвета багремот шири преубав мирис,а токму неговиот мирис потсетува на детството, а тоа сеќавање на убавите денови може да ги продолжите и наредните месеци кога од цветовите од багрем се прави сируп,а и превкусен сок за растворање.Багремот има лековити својства посебно ако неговите цветови се користат за припрема на чај или сируп. Цветовите на багремот се користат за: Прехладеност Настинка Грип Болки во желудникот Смирување на главоболки
Price

250.00 ден

viber_image_2023-03-13_14-09-26-083

СОК(СИРУП)ОД МАТОЧИНА И НАНЕ(МЕНТА) 2022

Во традиционалната медицина, народот нането многу често го користи како природен лек против дигестивни тегоби, подуеност и грчеви во стомакот, болки во желудникот,а успешно делува и во битката со несоницата.Главна активна состојка на нането е МЕНТОЛ кој предизвикува чувство на ладење во устата или на кожата. Цената е 250 ден. 0.5л
Price

250.00 ден

BOROVINKA-FOTO-NP-PELISTER

Компот од планинска боровница голема тегла со/без шеќер

Компот од планинска боровница голема тегла со/без шеќер
Price

300.00 ден

viber_image_2022-12-14_20-46-59-753

СИРУП ОД ЛОВОРОВ ЛИСТ И ЖАЛФИЈА

Ако барате нешто ново, интересно и здраво кое може да ви помогне да си го подобрите здравјето, ако имате болки во грлото или кашлица,настинка, грип, ви препорачуваме да се напиете сируп од ловор и жалфија. Ловоровиот лист во алтернативната медицина се користи при проблеми со дигестивниот тракт,дијабетес, гихт, реума, нервоза и несоница.
Price

300.00 ден

blog-kapina

Слатко од планинска капина мала тегличка

Слатко од планинска капина мала тегличка
Price

350.00 ден

viber_image_2022-12-14_20-46-35-300

СОК(СИРУП) ОД КОПРИВА ЗА ПРОЧИСТУВАЊЕ НА КРВТА 2022г

Може да се каже дека не постои народна медицина во која не се користи оваа лековита билка.Но освен како составен дел од исхраната, постои начин да ја припремиме во вид на сируп од коприва, кој е здрав, освежителен и вкусен пијалок кој помага и за прочистување на крвта. Копривата има способност значително да го зајакне имунитетот, а влијае многу поволно и во борбата со различни здравствени проблеми.
Price

350.00 ден

sok-od-cresi

Сок(сируп) од вишна 1л со/без шеќер

Сок(сируп) од вишна 1л со/без шеќер
Price

400.00 ден

-од-вишни

Сок(сируп) од цреша 1л со/без шеќер

Сок(сируп) од цреша 1л со/без шеќер
Price

400.00 ден

borov-sirup-med-100-priroden

Боров сируп 1л

Боров сируп 1л
Price

400.00 ден

-душица

СОК(СИРУП) ОД МАЈЧИНА ДУШИЧКА И ПОРТОКАЛИ 2022

Мајчината душичка со нејзиниот опоен мирис е една од најдобрите природни лекови за лекување на кашлицата, а воедно ги отстранува и другите проблеми кои се поврзани со дишните патишта. Таа ги ублажува грчевите во различни облици, има способност да ги исчисти дишните патишта, ги олеснува симптомите на бронхит, ги намалува грчевите. Покрај тоа ги смирува нервите, но и да се користи за лек против болки.
Price

400.00 ден

Screen-Shot-04-30-19-at-01.41-PM

Сок(сируп) од коприва и лимони 1л со кафеав шеќер

Сок(сируп) од коприва и лимони 1л со кафеав шеќер
Price

450.00 ден

viber_image_2023-03-13_14-12-44-868

СИРУП ОД ГЛУВАРЧЕ 2022г.

Во сирупот од глуварче има цветови, листови, стебленца и корен кои се собрани свежи низ чистите ливадски и планински предели на Малешевијата. Глуварчето е исклучително здрава и самоника билка која е богата со витамините А и Ц, и минералите калциум, калиум,натриум, железо и фосфор. Цена: цена 450ден со бел шеќер 550ден со кафеав шеќер голема тегла
Price

450.00 ден

viber_image_2023-03-13_14-17-29-878

СОК(СИРУП) ОД АРОНИЈА 2022 година

Плодовите на аронијата се исклучително богати со витамини како што се витамин Ц, А, Е, Б2, Б6 и Б9 и многу реткиот витамин П.Од минералите содржат калциум, калиум, железо, фосфор и јод.Аронијата е богата со голема концентрација на антиоксиданси и затоа е корисна во превенцијата против малигните заболувања, ефикасно го прочистува организамот од штетни материјали па и тешките метали. 500ден 1л со/без шеќер
Price

500.00 ден

images

Планински мед голема тегла

Планински мед голема тегла
Price

600.00 ден

brusnica

Сок(сируп) од брусница 1л.со /без шеќер

Сок(сируп) од брусница 1л.со /без шеќер
Price

700.00 ден

bozel

Сок(сируп) од плод од бозел 1л со/без шеќер

Сок(сируп) од плод од бозел 1л со/без шеќер
Price

700.00 ден

sirup-od-gluvarce

Сируп од глуварче со шеќер и планински мед

Сирупот од глуварче помага и кај сува и кај продуктивна(влажна) кашлица да се ублажи и да се смири, за искашлување и исфрлање на шлајмови, болно грло, астма, бронхит и за други респираторни заболувања.Помага и за прочистување(детоксикација) на организамот, црниот дроб,жолчката од токсини,за зајакнување на имунитетот, при анемија, а помага и за прочистување на уринарниот тракт. УПОТРЕБА : 2×1мало лажиче најмногу 2-3недели за деца од 1-3 години За деца над 3години и возрасни 3×1голема лажица 3неде
Price

700.00 ден

Leave a Comment