26.10.2020 20:26

Дојде есен на Маврово: Што да се јаде и каде да се седне?

Денеска спомнавме за есенските убавини на Галичник. Но, патувајќи натаму ќе поминете низ Маврово и ќе си кажете, еј од Кајак.мк не ни кажаа дека на Маврово е исто така многу убаво. Затоа, за да се “извадиме“ од цела ситуација успеавме да добиеме фотографија од дрон направена од Дарко Данилов, долгодишен експерт за дронови во Македонија. Човекот позади кој стојат многу успешни приказни. Дарко ни споделува две фотографии кои се надеваме дека ќе ве остават без зборови. 


Бидејќи времето е малку посвежо, па преку ден е солидно за пешачење или џогирање (доколку имате престој на Маврово па можете да се истуширате), но одлично е и за седенка во некоја од локалите ресотрани или кафеани. Според оценките на TripAdvisor, ова се петте најдобри места за храна на Маврово и целиот регион.

На прво место е „Гламур. Странските туристи препорачуваат сирење на скара, колбаси, пира со спанаќ и сад со дивеч. 

На второ место е „Мавровски мерак“. Исто така и овде туристите препорачуваат бело сирење на скара, колбаси, тава, најдобриот качамак, а како десерт туфахија. 

На трето место се наоѓа Хотелот Тутто кој е подалеку од Маврово, а за кое место Кајак пишуваше пред некое време. За тие кои немаат прочитано за Тутто, тоа ќе може да го сторат со еден клик ОВДЕ

На четврто место се наоѓа Мал Одмор. Ова место е преферирано од луѓе кои се на поминување и брзаат. Странските туристи препорачуваат ручекот со свежи салати, скара од дивеч, колбаси, ребра, плескавици. 

На петтото место се наоѓа „Куќата на Мијаците“ за кое место многумина од домашните туристи ја пофалија храната. За ова место пишуваше Кајак, а може да прочитате со еден клик ОВДЕ


Прочитајте повеќе

Од Скопе до Стенче со велосипед!

За оние кои не ги попречува годишното време да се качат на својот велосипед и да поминат добра викенд авантура, им го препорачуваме селото Стенче.

Вила на Мавровско езеро идеална за снежни денови

Планинските места ширум државата полека но сигурно го добиваат своето бело руво.

Вила со феноменален панорамски поглед кон ски терените на Шапка

Декември е месец кога ќе ги запознаете сите сместувачки приватни капацитети на нашите планини.

Кога веслав на Матка среде зима, имав чувство како да сум во некоја бајка

Луѓето кои живеат за адреналин не ги спречува годишното време за да го практикуваат своето хоби во кое се заљубени.

Вила на Беровско идеална за снежни денови!

За љубителите на снегот, но не и на скијањето, постојат доста опции за престојување во Македонија.

5 дестинации во Македонија кои се добри за медитирање и јога!

Присуство на стресoт во нашето секојдневие е резултат на пандемијата која ни ги затвори границите и скрати патувачките крила.