17.10.2020 12:44

Хотелот Тутто ја има една од најдобрите локации во Македонија

Зошто викендот да не го поминете низ Националниот парк Маврово? Совет од тимот на Кајак.мк е да го посетите село Јанче (особено љубителите на фотографирањето).

Во самото село Јанче се наоѓа хотелот Тутто каде може да престојовате, а за оние кои пат се на еднодневна екскурзија можете да го посетите делот на хотелот каде што се наоѓа ресторанот со предобар поглед. Овој хотел е под планината Бистра и во близина на Манастирот Св Јован Бигорски кој можете попатно да го посетите, но за него и што би правеле во него ви пишуваме подоле во текстот. 

Хотелот нуди простории погодни за организирање на семинари и бизнис средби. Може е да се резервираат и приватни апартмани за деловни партнери.

Во хотелскиот ресторан се сервира разновидна храна од локална па до интернационална храна, традиционални јадења и десерти. Вкусот на локалната храна го компетира контактот со регионот и самиот престој во хотелот го прави незаборавен.

Во хотелот има двокреветни, трокреветни и соби за едно лице, а сите имаат балкони.

Во манастирскиот комплекс има отворено „Галерија на икони“. Во галеријата има изложено околу седумдесетина икони и истите датираат од XII векXIII век и XIX век. Галеријата започнала со икони од првата половина на XVII век, и се проследени со Христовиот живот од благовештението, од рождеството, крштевање Христово, преображение, влегувањето во Ерусалим, распнувањетовоскресениетовознесението и успението на Пресвета Богородица.

Во притворот на црквата во 1871 година се наоѓале фреските на Св. Климент Охридски, Св. Наум, Св. Јован Владимир, Свв. Кирил и Методиј, Св. цар Борис и Св. цар Иван Шишман Бугарски. 

Во манастирот Бигорски има остатоци од црквата што потекнува од XVI век, односно од XVII век и XVII век, од која се уште се чуваат големите икони. Најстарите, поточно од XVI век се реставрираат во Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата.

Информации од хотел Тутто на: 072 204 014


Во Јанче имаме предлог и за сместување во вила: 

Резервирајте шармантна традиционална македонска куќа со поглед кон РадикаПрочитајте повеќе

Вака изгледа кога хотелот и планината Пелистер ќе се заљубат еден во друг!

Тимот на Кајак.мк во изминатиот период прошета низ многу места на Пелистер, а верувајте дека ова е само почеток на нашиот патувачки караван. Од реакциите коишто ги добиваме, знаеме дека на многумина од вас не им се верува верува дека сето ова го имаме во Македонија.

Побрзајте, на Галичник имаат есен!

Кајак ве води низ есенските планински шаренила. Замислете да сте на велосипед по некој планински пат, а од вашата лева и десна страна да ве следат жолта, портокалова, темно црвена и надежна зелена боја?

Не сме од оние млади кои го напуштиле селото: Решивме да развиваме рурален туризам

Еко тимот на Кајак.мк ве запознава со уште една мотивирачка приказна за проектот наречен „Домаќинска куќа- Пирустија“ на „Пирустија Недановски“. Ова семејна камена куќа се наоѓа во селото Рамне, Охрид.

На Тоскова Ливада има вила изолирана од сè

Почнаа врнежливите денови, ама тоа не е страшно ако имаме желба за патување.

Планината Крчин: Идеална за планинарење со лиценцирани водичи

Една од поубавите планини во Македонија е дефинитивно Крчин.

Дојде есен на Маврово: Што да се јаде и каде да се седне?

Денеска спомнавме за есенските убавини на Галичник. Ама патувајќи натаму ќе поминете низ Маврово и ќе кажете, еееј овие од Кајак.мк не ни кажаа дека и Маврово било толку многу убаво.