Додадено на 07.08.2020 10:11

Ова верско светилиште се наоѓа во еден живописен предел на планината Плавуш, северозападно од Валандово, расположено во тишината и спокојот на природата, на чија убавина најповеќе се воодушевува окото на намерникот, на љубопитникот.

Повеќе

Додадено на 06.08.2020 09:29

Хотелски комплекс „Десарет“ - Пештани, дело на архитект Пантелеј Митков. Еден од бисерите на македонската хотелска архитектура од XX век, граден од 1971 - 1973 г., отворен 1975 г., со дополнителен анекс од 1984 г.

Повеќе

Додадено на 02.08.2020 10:50

Јулија Финдаковска испрати фотографии од Беловиште- Тетовско. Таа вели дека го посетила ова место за првпат во својот живот и за него заклучува дека е вистински рај.

Повеќе

Додадено на 02.08.2020 16:22

Запознајте го мариовскиот регион, односно едно од најпопуларните села, селото Зовиќ.

Повеќе

Додадено на 01.08.2020 11:45

Знаејќи ја бројката на луѓе коишто живеат во Истанбул, понекогаш си го поставуваме прашањето „оти“ овие луѓе се решиле да живеат во град кој постојано расте.

Повеќе

Додадено на 01.08.2020 16:29

На фејсбук денеска осамнаа многу фотографии од утиринските часови во Охрид, на кои јасно се гледа дека има многу отпад. На социјалните мрежи реагираа многу лица. Ивор Мисковски чија фотографија ја преземамвме пишува

Повеќе

Додадено на 01.08.2020 13:06

Запознајте го Александар од Маврово. Изминатиот период во груптата на Кајак.мк „Туризам во Македонија“ се споделуваа многу фотографии од јавење коњи.

Повеќе

Додадено на 31.07.2020 12:42

За сите љубители на шумата и зеленилото, ви ја препорачуваме еднодневната предлог дестинација „Изворите на Бабуна“. Се наоѓаат во пазувите на планината Јакупица, во областа наречена Азот.

Повеќе

Додадено на 31.07.2020 17:20

Се повеќе фамилии во Скопје се одлучуваат во своите домови да инвестираат со базени.

Повеќе

Додадено на 30.07.2020 14:22

Природата околу Сливница ќе ве остави без здив, можеби и тоа е причината поради која ние организираме еднодневно капење на најдобрата плажа КОНЕКТ.

Повеќе

Додадено на 30.07.2020 14:27

Во Македонија може да направите навистина убави фотографии доколку ја сакате природата и знаете како да уживате.

Повеќе

Додадено на 29.07.2020 17:13

Во Струга на релативно мал простор е остварен вонвременски спој на природните убавини и културното наследство.

Повеќе

Додадено на 29.07.2020 19:08

Димитрија Ристевски е професионален планинарски водич, лиценциран од УИМЛА (единствена призната лиценца за организирање планинарски тури кај нас и во светот наменети за клиенти).

Повеќе

Додадено на 01.08.2020 16:21

Запознајте се со Тамара и Душан кои се вистински ентузијасти. Како што и претходно објавувавме Кајак.мк има цел да ги промовира ситниците коишто прават многу во развојот на домашниот туризам.

Повеќе

Додадено на 28.07.2020 09:49

Запознајте го Давид. Млад човек кој пред 8 години со своето семејсто се преселува од Скопје во село Раштак.

Повеќе

Додадено на 28.07.2020 08:37

Кога ќе сакате да побегнете од градската бучава и да се одморите од сè, топло ви препорачуваме да го посетите Вевчани.

Повеќе

Додадено на 27.07.2020 11:31

Гевгелија, 25 јули 2020 (МИА) – Комерцијалните сместувачки капацитети во сите хотели на дојранскиот брег, од почетокот на месецот па најмалку до 10 август

Повеќе

Додадено на 27.07.2020 11:29

Август е месецот кога ќе отвориме и за крузерите, вели министерот за туризам на Грција Харис Теохарис во интервју за грчката телевизија „Скај“

Повеќе

Додадено на 27.07.2020 14:13

Влез на македонски државјани во Бугарија со негативен ПЦР тест

Повеќе

Додадено на 26.07.2020 17:20

Боливуд и Глувовуд - трите главни центри на филмската уметност, пишува Марко Џамбазоски кој можете да го следите на инста како @markodzambazoski

Повеќе