28.08.2023

Дали сте слушнале за меанче во кампче?

Дали сте слушнале за меанче во кампче?

Летните одмори на повеќето од вас кои во моментот го читате четивото поминаа, а сега на ред е да ги искористите слободните викенди со последното топло сонце некаде низ Македонија, некаде каде можеби никогаш не сте биле претходно.

Тимот на Кајак.мк има цел да ви создаде предлог викенд дестинации каде покрај храната во локалните угостителски објекти, вие би го искористиле слободниот ден за активности во природа.


Денеска ве водиме во Лесново, односно во ресторанот „Меанче на Кампче“ кој е нов угостилски објект изграден во близина на Лесновскиот манастир, а за кого гостите пишуваат дека има супер услуга.

Пред самиот ресторан имате паркин простор каде можете да го паркирате вашето возило, а пред да седнете на ручек во ресторанот, тимот на Кајак.мк ве советува да прошетате во околината која нуди доста знаменитости.


Овде е Лесновскиот манастир кој треба задолжително да се посети, а недалеку од манастирот се и лесновските пештери до кои води изградена патека. Самата патека завршува пред пештерната црква „Св. Богородица“, а кога ќе влезете внатре ќе го доживеете реалниот испоснички живот низ богатата историја од XIV векПо завршувањето со турата можете да се вратите во самиот ресторан во кој се служи разна локална традиционална храна и скара.


Од макала, тиквички, риба, готвени јадења во фурна, локални сирења и познатиот локален специјалитет пастрмајка, сето ова можете да го најдете во самиот ресторан. Точната локација, како и телефонски број за резервации можете да најдете со еден клик ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Хотелот и ресторан Царевоселски привлекува туристи во срцето на Делчево

Ако зборуваме пак за организирање на тим-билдинг настани за мали компании, тогаш хотелот Царевоселски има капацитет да смести 30 гости истовремено.

Дали сте слушнале за меанче во кампче?

Летните одмори на повеќето од вас кои во моментот го читате ова четиво поминаа, а сега на ред се да ги искористите слободните викенди со летното топло сонце на дестинации низ Македонија кои можеби никогаш не сте ги посетиле.

Планински бунгалов со внатрешен панорамски поглед кон природата

Ова уникатно сместување нуди прекрасен поглед кон природа. Со пространо големо стакло вие можете да уживате со вашето кафе во рацете набљудувајќи ја природата.

Вила со базен идеална за организирање на приватни настани

Ни остануваат уште само еден месец од топлото сончево време кое ни дозволува да организираме забави покрај приватен базен и да уживаме со нашето друштво.

Предлог викенд гастро дестинација: Ресторан Манастир

Како предлог гастро дестинација за денеска ви го потенцираме ресторанот „Манастир“ кој е во склоп на хотелот Манастир, а може да се ужива и за гостите кои не престојуваат таму.

Предлог викенд дестинација: Село Зрновци и ресторан Аминта

Ако некој некогаш ве праша како изгледат боите на Македонија изразени преку храната, ваше е да им ги покажете овие фотографии кои ви ги споделуваме во контекст на ресторанот Аминта.