20.12.2021

Одбравме поразлично предновогодишно патување во регионот на Кожуф

Кога ќе одлучите да ги извадите вашите вработени или група пријатели од комфорната зона на класични предновогодишни прослави, ќе сфатите дека сте направиле среќни многу повеќе лица отколку што сте очекувале.


Тимот на Кајак.мк е иницијатор ваквите предновогодишни собиранки со вашите блиски пријатели или колеги да се реализираат преку уникатни патувања преку кои ќе им дадеме поддршка на локалните херои кои прават мали нешта од огромно значење за туризмот и на сите работници во туристичкиот сектор.


Доказ дека секоја компанија може да си организира предновогодишно еднодневно патување некаде во Македонија е компанијата „DB FLUKS“. Позитивна група жени кои се дружеа со нашиот тим изминатиот викенд.

Ние им организиравме посета на локалитетот „Смрдлива Вода“ кое е сместено на планината Кожуф. Туристичката населба го добила името по изворската вода која непрекинето тече, а која има доста специфичен мирис и вкус, а за која се вели дека има лековити својства.


Нашето утринско кафе го испивме со муабет во еден од локалните ресторани во населбата, а фотографиите коишто ги гледате ги направивме нејзината околина.

Патувањето на југот од Македонија не би било комплетно доколку немаме дегустацијата на виното кое се произведува на ова поднебје.


Нашиот тим секогаш настојува ваквите дегустации да бидат во мали бутик винарии кои воспоставуваат пријателски однос со своите гости, а кои ни ја отвараат вратата со насмевка и куп информации за историјата на виното.


Ние ја посетивме винаријата на нашата локална хероина Венера, која е сопственичка на Јостела. Венера ни подготвни едно вистинско искуство, почнувајќи со информативен дел околу виното и историјата на винаријата, а завршувајќи со гозба, музика и муабети.

Нема ништо подобро од тоа кога околу вас ги имате луѓето со кои сте работеле во текот на цела година и со кои ќе продолжите во текот на наредната.


DB FLUKS“ е уште една компанија која од денеска е дел од семејството на еко- компании. Со нивното предновогодишно тим-билдинг патување ова компанија донираше 20 дрвца кои ќе бидат засадени за време на нашата пролетна акција за пошумување во Македонија.

Доколку сакате предновогодишна понуда за патување за вашата компанија, испратете ни барање со еден клик ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Сместување во облаците: Посетете го „Старо Село“

Но нашите наслови соодвестуваат со сместувањата, бидејќи навистина можете да го доловите тоа чувство кое сакаме да ви го потенцираме.

Организираме еднодневни диви тим билдинг патувања до островот „Голем Град“

Кајак.мк гради еден поинаков свет, во кој секој заслужува да биде среќен и свет во кој конечно ќе им се даде предност на оние кои досега не биле забележани на туристичката мапа во Македонија.

Модерни апартмани во Маврови Анови достапни за резервации

За оние кои преку лето не може да поднесат топли ноќи, тимот на Кајак ве потсетува дека има изградено база со еден куп планински сместувања во кои можете да побегнете и да се засолните се до завршувањето на топлотниот бран.

Живка Ѓурчиновска, жена земјоделка која не им се плаши на предизвиците

Живка вели дека промените и ризиците најчесто ги презема без страв и двоумење. Така се родила и приказната со насадите од лешници по кои е препознатлива во селото и околината.

Во македонско село има ранч со базен кој мора задолжително да го посетите

Сигурно многумина од вас се уште не слушнале дека во село Оморани е отворен простран нов ранч кој располага со три базени, огромна површина парк со животни и прекрасна околина во која можете да пешачете.

Одличен тим билдинг на три преставништва од Македонија, Албанија и Косово

Покрај традиционалниот ручек кој имавме можност да го дегустираме во селото, групата имаше прилика да ја реализира турата „Мазатар Бајрак“ со 4x4 џипови се до највисоката точка од каде се гледаат двете прекрасни Охридско и Преспанско езеро.