16.10.2020 14:10

Вила во Пештани со најдобрите зајдисонца

Тимот на Кајак.мк ве води во Пештани. Селото кое претставува средишна населба во западниот дел на планината Галичица. Доста еко село и опколено со шума. Пештани се наоѓа долж брегот на Охридското Езеро, а низ него поминува патот Охрид-Свети Наум. Доста зелено село, а уште поубав рејлеф на кој се наоѓа сместувачки капацитет. На врвот на Пештани се наоѓа вилата „Forest Paradise“ која можете да ја резервирате онлајн. 

Сместена на највисоката точка на Пештани (Охрид), вилата има уникатен поглед кон Охридското Езеро и планината Галичица. Плажата е оддалечена 100 метри (2 минути пешачење) и центарот на Пештани е оддалечена 1 км (7-8 пешачење).

Центарот на Охрид е оддалечен 10 км (10 минути со автомобил). Куќата е (130 м2) има 1 дневна соба, 2 спални соби и комплетно опремена кујна, како и едно купатило и еден тоалет. Дополнително, на терасата има место за скара на терасата. 

Ова куќа има три тераси и огромна градина. Просторот околу куќата е опкружен со природа и нуди прекрасен поглед со најдобрите зајдисонца што некогаш ќе ги видите, вилата е совршено просторно место за одмор.
Што би правиле во Пештани?

Посетете го музејот на вода „Залив на Коските“ кое е обновено наколно живеелиште и римски каструм во овој залив. Залив на Коските е залив во Охридско Езеро и археолошки локалитет на праисториска наколна населба на полуостровот и автокампот Градиште. Длабок е 3 до 5 метри. Местото е наречено „Плоча Миќов Град“. Денес има реконструкција на наколните живеалишта (Музеј на вода „Залив на Коските“) и платформи, со свој посетителски центар. Над него се издига обновено римско утврдување (каструм) со воени објекти од тоа време, од macedonia-timeless.com

Вилата во Пештани, „Forest Paradise“ може да ја резериврате на телефонскиот број: 071 246 613


ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ:

Чодосовата Колиба е една од најинтимните приватни сместувања во шумаПрочитајте повеќе

Не сме од оние млади кои го напуштиле селото: Решивме да развиваме рурален туризам

Еко тимот на Кајак.мк ве запознава со уште една мотивирачка приказна за проектот наречен „Домаќинска куќа- Пирустија“ на „Пирустија Недановски“. Ова семејна камена куќа се наоѓа во селото Рамне, Охрид.

Планината Крчин: Идеална за планинарење со лиценцирани водичи

Една од поубавите планини во Македонија е дефинитивно Крчин.

Вака изгледа кога хотелот и планината Пелистер ќе се заљубат еден во друг!

Тимот на Кајак.мк во изминатиот период прошета низ многу места на Пелистер, а верувајте дека ова е само почеток на нашиот патувачки караван. Од реакциите коишто ги добиваме, знаеме дека на многумина од вас не им се верува верува дека сето ова го имаме во Македонија.

На Тоскова Ливада има вила изолирана од сè

Почнаа врнежливите денови, ама тоа не е страшно ако имаме желба за патување.

Дојде есен на Маврово: Што да се јаде и каде да се седне?

Денеска спомнавме за есенските убавини на Галичник. Ама патувајќи натаму ќе поминете низ Маврово и ќе кажете, еееј овие од Кајак.мк не ни кажаа дека и Маврово било толку многу убаво.

Побрзајте, на Галичник имаат есен!

Кајак ве води низ есенските планински шаренила. Замислете да сте на велосипед по некој планински пат, а од вашата лева и десна страна да ве следат жолта, портокалова, темно црвена и надежна зелена боја?