23.02.2021 11:17

Кампувавме на Шара на -20 степени и ветер со брзина од 117км/ч

Крај на месец февруари. На југот на Македонија првите сигнали на пролетта, на северот се уште длабока зима.

Нашиот тим во наредниот период ќе се фокусира на зимата, бидејќи сега е вистинскиот рај доколку се качите на некоја планина. Над вас сонце, а под вас снег.

Ние разговаравме со Ирина Дишовска, девојката која ужива да биде активна на планините. Ирина во моментот се наоѓа во Африка каде минатата недела се искачи на Килиманџаро.

Ирина за себе вели дека е авантурист. Подолго време размислувала за зимски кампинг, а идејата решила да ја реализира заедно со нејзиниот пријател Лазо Миновски на Шар Планина.

Она што е доста интересно е фактот дека самите тие ги одбрале едни од најстудените денови, кога на Шара имало студен зимски бран, најавен неколку недели претходно.

Температурата се движела околу -15 степени (дневна температура), а во текот на ноќевањата температурата надвор била под -20 степени, но со ветер и налети на ветрот од над 100км/ч имале чувство како да е -30 степени целзиусови. Внатре во шаторот температурата се движела околу -10 степени.

За реализација на турата биле психички подготвени. Ирина вели дека очекувале потешкотии. Но опремата која ја носеле била перфектна за вакви услови, што воопшто не наишле на никаков проблем.
Од опрема имале експедициски шатор, експедициски чизми, експедициски ракавици, експедициски вреќи за спиење до -50 степени, експедициски јакни итн. Во овој случај не оставиле простор да имаат проблем во однос на ниските температури.


Чувството да се кампува кога надвор вее снег е прекрасно, низ смеа раскажува Ирина. Но додава дека имало сериозни удари од ветер. Од метеоролошката станица на ски центарот Попова Шапка, втората вечер бил измерен ветер со брзина од 117км/ч, кој траел од 2 до 5 часот утрото. Со ваков ветер немале можност да заспијат. Звукот на ветерот едноставно не го доволува тоа, вели таа.

Независно дали утрото е сончево или мрачно какви што биле нивните, чувството да се пробудите наредниот ден дава позитивна енергија поради тоа што сте ја издржале ноќта. Според неа, не се работи за тоа дали ќе ја “издржат“ ноќта, туку дали ќе издржи кампингот, а шансите да не се случи тоа на таков ветер биле навистина огромни.


Ирена ги советува сите кои размислуваат за кампување во зимски услови дека треба да бидат спремни и за најдобри и најлоши временски услови. Временските услови на планина вртоглаво се менуваат. Секој треба да е максимално психофизички подготвен и да носи навистина добра опрема. Таа напомена дека мора тоа да биде експедициска опрема, кое е нешто што апсолутно се носи на зимско кампување. Со добра опрема ризикот да тргне нешто на лошо се сведува на минимум. И никогаш не заборавајте да ја понесете со вас насмевката, вели Ирина. 

Прочитајте повеќе

Планинска вила со базен во Македонија: Опколена со шума

Доаѓа пролет, а со тоа и потребата да се размислува на прашањето каде ќе можеме да се разладуваме во текот на сезоната. Тимот на Кајак.мк веќе го покренуваат ова прашање и започнуваат со подготовка на новата топла авантуристичка сезона.

Пчеларникот Јасен го очекува новиот старт на сезоната

Мистериозниот заштитен природен резервоар никогаш не бил толку интересен за истражување како што е денес. Затворените граници не натераа да се фокусираме да го истражуваме тоа што го имаме дома.

Кампуваме низ цела Македонија, секој авантурист може да ни се придружи

Пролетта ни тропа на врата, југот на Македонија веќе е прилично зелен, а желбата да се скокне во вода се повеќе расте. Март е месец на двоумење! Дали утре ќе падне нов снег или ќе блесне јако сонце. Но како и да е, Македонија започна да се буди од зимскиот сон.

Вила на Пониква за луѓето кои “мразат“ луѓе

Има патници кои бараат начин како да одморат глава од луѓе. Таквите барања тимот на Кајак.мк ги разбира бидејќи знаеме колку е важно патувањето во намалувањето на стресот и колку секој чека да отпатува некаде за да го искористи своето слободно време.

Нашиот еколошки пчеларник е доказ дека Македонија е навистина медена земја

Време е да почнеме да размислуваме околу пролетните патувања. Многу наскоро ќе се пробуди животионскиот свет во Македонија, а со тоа се пробудува и нашата желба за активно патување.

Резервирајте шармантна традиционална македонска куќа со поглед кон Радика

Во селото Јанче, со векови наназад, традиционалните македонски куќи се реновираат од страна на локалното население, користејќи локални камења, дрва и еспертиза од локалните стари чувари на тајната за шармот на куќата.