29.07.2023

Ако ви е топло во котлините, појдете на Шара, таму организираме тури со коњи

Ако ви е топло во котлините, појдете на Шара, таму организираме тури со коњи

Од плажа дирекно на планина, таква би била кампањата која тимот на Кајак.мк ќе ја развива во месец август и септември, кога полека ќе завршуваат летните годишни одмори, а ќе имате простор за викенд кој би можел да се помине на планина.


Ние отсекогаш сме го велеле следното: Никогаш не споредувајте море со планина, езеро со река или град со село. Секоја дестинација си има своја убавина и свои придобивки. На вашето телото му е потребно море со хранливите вредности кои ги има морето, но исто така му е потребна и планинска клима која ќе ве ослободи од стресот создаден во текот на цела година.

Затоа, ако веќе сте го реализирале вашиот летен одмор на море, наш совет е да го организирате вашето друштво на планина.


Денеска ве водиме на Шар Планина каде ќе ве запознаеме со Бубе, девојката која е дел од организацијата на тури со коњи низ разни предели на Шара. Бубе вели дека е ја радува фактот што се поголем број на млади луѓе покажуваат интерес да се приклучат на ваквите тури и да ја истражуваат дивината на Шар Планина.


Прекрасното време, зеленилата кои ги опкружуваат патеките по кои се движат коњите и секако вкусната локална храна се само дел од причините кои ги поттикнуваат туристите да резервираат тура со коњи.

На прашањето каде најчесто се релизираат ваквите тури, Бубе вели дека тоа се познатите локации како: Лешница, Плат, прекрасниот Јелак и бачилото каде може да се вкуси локално сирење и кисело млеко.

Турата може да биде до максимум 23 лица, а конткат за резервација на заинтересирани групи можете да добиете со еден клик ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Хотелот и ресторан Царевоселски привлекува туристи во срцето на Делчево

Ако зборуваме пак за организирање на тим-билдинг настани за мали компании, тогаш хотелот Царевоселски има капацитет да смести 30 гости истовремено.

Дали сте слушнале за меанче во кампче?

Летните одмори на повеќето од вас кои во моментот го читате ова четиво поминаа, а сега на ред се да ги искористите слободните викенди со летното топло сонце на дестинации низ Македонија кои можеби никогаш не сте ги посетиле.

Планински бунгалов со внатрешен панорамски поглед кон природата

Ова уникатно сместување нуди прекрасен поглед кон природа. Со пространо големо стакло вие можете да уживате со вашето кафе во рацете набљудувајќи ја природата.

Вила со базен идеална за организирање на приватни настани

Ни остануваат уште само еден месец од топлото сончево време кое ни дозволува да организираме забави покрај приватен базен и да уживаме со нашето друштво.

Предлог викенд гастро дестинација: Ресторан Манастир

Како предлог гастро дестинација за денеска ви го потенцираме ресторанот „Манастир“ кој е во склоп на хотелот Манастир, а може да се ужива и за гостите кои не престојуваат таму.

Предлог викенд дестинација: Село Зрновци и ресторан Аминта

Ако некој некогаш ве праша како изгледат боите на Македонија изразени преку храната, ваше е да им ги покажете овие фотографии кои ви ги споделуваме во контекст на ресторанот Аминта.