25.12.2021

Престојувајте во куќа прогласена за културно наследство од 19-ти век

Кајак.мк значи патување, приказни, култура и историја. Нè радува фактот дека се повеќе домаќини ги отвораат своите врати за нашиот свет и дека се повеќе расте интересот кај патувачите да престојуваат на места каде што ќе може да добијат уникатно искуство и допир со историјата на областа.


Денеска, разговаравме со Симона, девојката која ги отвори вратите на „House of Sokolovi“ куќа која се наоѓа во стариот дел на Кратово, а која е прогласена за културно наследство бидејќи има типична македонска архитектура и е изградена во 19ти век. Куќата има интересна местоположба, практично виси над Манцева река и е една од највпечатливите куќи во Кратово. Реновирана е во 2021, а мебелот внатре е уникатен, рачно изработен од масивно дрво, без штрафење.


Без разлика што куќата е реновирана, задржани се сите одбележја на една стара традиционална македонска куќа. Прозорите се на нестандардна висина. Дневната се наоѓа на типичен македонски чардак, дворот е опремен со преубава клупа со маса, и преубав поглед на типични Кратовски куќи и Манцева река.


Симона вели дека куќата е на само 2-3 минути пеш од центарот на Кратово. Во соседството живеат постојани жители на Кратово, има семејни куќи, а на соседната улица се наоѓа црквата Св. Јован Отсечен.

Оние кои досега не го посетиле Кратово, совет на Кајак.мк е да го сторат тоа во секој период од годината. Градот има своја уникатна историја, а во него може да се најдат локални херои кои вреди да ги запознаете.


Во околината на Кратово се ноѓаат Камените кукли, Лесновскиот манастир, Кратовските Кули, планината Лисец и уште многу атракции кои може да ви го пополнат активниот викенд.

Доколку сте заинтересирани за повеќе информации, фотографии и контакт за резервација, кликнете ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Уникатна викендица во Маврово која е достапна за изнајмување

Среќни сме што денеска објавуваме уште една уникатна викендица на Маврово која може да ја резервирате преку нашата платоформа.

Правам домашни сапуни, занает кој го наследив од мојата баба

Ваква скромна позитивна приказна има нашата локална хероина Даниела која веќе со години наназад произведува домашни сапуни по “тајниот рецепт“ на својата мајка и баба.

Правиме сè за Пониква да го добие заслуженото внимание

Денеска сакаме да ве запознаеме со човекот кој неуморно работи за промоција, оддржување и изнајмување ски опрема и инструктори на Пониква.

Изградивме наша ски патека во Подмочани долга 120 метри

Патеката се наоѓа во населеното место каде во непосредна близина поминува регионалниот пат кој води до туристичките езерски летувалишта и граничниот премин „Маркова Нога“.

Планинска куќа во Ниже Поле идеална за цела фамилија

Вила во Ниже Поле

Сигурно некој дедо кришум ми ја намачкал устата со вино

Малите бутик винарии и индивидуалците кои произведуваат вино и ракија се новиот предизвик за туризмот во Македонија.