12.04.2020

Гледајте го во живо концертот на Андреја Бочели со еден клик на Кајак!

Андреа Бочели оддржува специјален концерт во живо од Дуомо ди Милано, во пресрет на Велигден, а со цел да испрати порака која е именувана како „љубов, здравје и надеж“ во Италија. Концертот е со цел да пркоси на пандемијата од COVID-19. 

На италијанскиот оперски пејач му беше даден екслкузивен пристап до затворената катедрала во Милано од страна на надлежните институции. Бочели ќе биде придружуван од органистот на Дуомо ди Милано, Емануеле Вијанели, каде ќе се изведуваат дела како Ave Maria и Sancta Maria. Катедралата во Милано во моментот е затворена поради пандемијата, но ќе направи исклучок со тоа што ќе ги отвори своите врати за Бочели. „Благодарение на музиката и емитувањето во живо, ќе прегрнеме милиони луѓе низ целиот свет коишто имаат рани од коронавирусот“

Пуштете го концертот во живо, на следниот линк и патувајте од дома!


Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Нашето сместување во Крушево ви го исполнува слободното време со разни активности

Апартмани во Крушево. Идеална опција за лето 2021

Денеска се слави Ерделези: Ако може УНЕСКО да го препознае, можеме и ние

На ова тема разговаравме со Даниел Петровски, програмски директор на „Романо Ило“ и еден од луѓето дирекни иницијатори пред УНЕСКО за зачувување и оддржување на духот на празникот Ерделрзи.

Ги мотивираме локалните мештани на Берово да го работат тоа кое го наследиле од претците

Хотелот изобилува со одличен етно стил, чии материјали и ресурси се набавени од локалните мајстори и занаетчии. Резбаните лустери се дело на господинот Слободан, калаџиските тави на Славчо, а гоблените и милињата се од мајка ми и баба, вели Дина.

Уникатно скривалиште на брегот на Преспанско Езеро

Од Пониква патуваме на Преспанско езеро каде го запознаваме домаќинот Роберт, чие уникатно сместување од денеска е дел од базата на Кајак.мк

Вила на Пониква со милион зеленила: Идеална за самоизолација!

Кајак.мк ве запознава со Оливера која како што ни вели има вложено доста труд и љубов се со цел да изградат една ваква прекрасна вила која во моментото е достапна за изнајмување.

Произведувам храна за кучиња од здрави македонски производи

Нашиот тим е составен од љубители на кучиња и кога секој домаќин на приватно сместување ќе ни потврди дека е дозволен влез на домашни миленици ние наздравуваме со чаша вино.