26.12.2021

Ја обожаваме „Антена“, таа ни нуди поглед кој освојува

Елеонора Димковска е пример за тоа дека ако се вистински љубители на активниот туризам, истиот ќе може да го практикувате во текот на цела година. Заедно со уште двајца другари, Иван Крстевски и Александар Талевски денеска уживаа во срамежливите зраци на Антена, Пелистер од каде воедно ни ги испратија овие прекрасни фотографии.


Елеонора вели дека идејата да се искачат на Антена дошла спонтано, но дека тоа не значи оти не е потребна добра претходна подготовка. На сите млади и неискусни планинари им препорачува секогаш да бидат придружувани со искусни планинари кои се запознаени со условите на планината во текот на зимата.


Добрата опрема е најважниот елемент кој мора да биде задолжителен при искачувањето на планината во зима и лето.

Организацијата започна спонтано. Еден од другарите со кои бев заедно даде идеја да се искачиме пред Нова Година на Антена и така започна се. Идеата звучеше авантуристички и се разбира беше интересен предизвик за нас затоа што е зима и моментално има многу снег“, вели таа.


Планинарите ја обожаваат Антената затоа што ги храни со прекрасниот поглед. Се гледа Преспанското Езеро и Галичица. Исто така таму се наоѓа и споменикот на Мурато - прв македонец што го искачи Монт Еверест. Во однос на мерките за заштита особено во зима треба топла облека, добри чизми за заштита од снег, ветер и студ. Не се препорачува да се оди сам затоа што сепак планината е непредвидлива.


Тимот на Кајак.мк секогаш ќе стои како добар промотор на ваквите локални херои кои ја промовираат убавината на Македонија во текот на цела година. 

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Уникатна викендица во Маврово која е достапна за изнајмување

Среќни сме што денеска објавуваме уште една уникатна викендица на Маврово која може да ја резервирате преку нашата платоформа.

Правам домашни сапуни, занает кој го наследив од мојата баба

Ваква скромна позитивна приказна има нашата локална хероина Даниела која веќе со години наназад произведува домашни сапуни по “тајниот рецепт“ на својата мајка и баба.

Правиме сè за Пониква да го добие заслуженото внимание

Денеска сакаме да ве запознаеме со човекот кој неуморно работи за промоција, оддржување и изнајмување ски опрема и инструктори на Пониква.

Изградивме наша ски патека во Подмочани долга 120 метри

Патеката се наоѓа во населеното место каде во непосредна близина поминува регионалниот пат кој води до туристичките езерски летувалишта и граничниот премин „Маркова Нога“.

Планинска куќа во Ниже Поле идеална за цела фамилија

Вила во Ниже Поле

Сигурно некој дедо кришум ми ја намачкал устата со вино

Малите бутик винарии и индивидуалците кои произведуваат вино и ракија се новиот предизвик за туризмот во Македонија.