02.03.2021

Резервирајте шармантна традиционална македонска куќа со поглед кон Радика

Во селото Јанче, со векови наназад, традиционалните македонски куќи се реновираат од страна на локалното население, користејќи локални камења, дрва и еспертиза од локалните стари чувари на тајната за шармот на куќата. Кајак.мк ви го препорачува ова село кое е идеално за посета на пролет и лето. Не заборавајте да си понесете хариена вреќа за отпадоци доколку се одлучите да пешачете низ шумата. 

Во Јанче се наоѓа „Radika View House“ која од денеска е дел од нашата база. Ова куќа е доста уникатен сместувачки капацитет кој на GOOGLE REVIEW е оценето со 4.8 оценка. 


Во текот на пролетниот и летниот период гостите може да ја користат градината за медитација или за скара.

Без разлика кој период од годината ќе се одлучите да ја посетите ова куќа, јужниот поглед од терасата кон долината на река Радика е феноменален во секоја сезона.


Региоонот нуди повеќе автентични туристички атракции. Близу јанче се наоѓаат и водопадот Дуф, манастирот Свети Јован Бигорски, мостот Елен скок на Тресонечката река и глацијалното езеро Локув. Секоја година во селото се одржува фестивал на питата, каде што се собираат вештите кулинари од сите околни села во реканскиот крај и се натпреваруваат кој ќе ја подготви највкусната пита.


Наш совет е да го вкусите чајот од планинските билки и да го вкусите мавровското сирење од непастеризирано млеко. И, секако, да се опуштите под прекрасното ѕвездено небо.

Повеќе информации за вилата, телефонски број за контакт и фотографии, можете да најдете со еден клик ОВДЕ.Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Вила во природа и на само 10 минути од Смоларскиот водопад

За да ве убедиме да го посетите овој крај, во нашата база на сместувања додаваме уште една одлична вила за престој која е на само 10 минути пешачење од смоларските водопади. Таа е идеална за луѓето кои бараат престој во природа.

Осоговските планини ме прават среќна личност

Денеска ве запознаваме со Катерина Станојковиќ, девојката која обожава да биде активна на македонските планини.

Животните на нашата фарма се одгледуваат во 100% еколошки услови

Кајак.мк ова 2021-ва година ќе се насочи кон истражување на детали, наместо истражување на поголеми туристички светски дестинации.

Резервирајте го овој дом на 1250 мнв без апсолутно никој во соседството

Има денови кога не сакаме никој околу нас, едноставно бараме начин да побегнеме од хаосот и да се олабавиме од стресот. Како што изминуваат деновите, така и базата на Кајак.мк постојано расте со интересни сместувачки капацитети ширум државата.

Престојувајте во македонска традиционална “кујна“

Сместување, апартмани за одмор и престој во Вевчани.

Првиот лет ми беше на 18 години, а оттогаш ми се променија видиците кон нештата

Александар вели дека од денот кога за првпат започнал да лета, работите се промениле. Првиот лет му бил на само 18 години. Денеска неговиот најголем предизвик е да лета на терени кои претходно ги нема посетено.