14.01.2022

Секоја година обучуваме околу 500 дечиња на Попова Шапка

Секоја година имаме традиција да го испиеме кафето со Вук и Бојан, двајца млади и амбициозни момци кои ја организираат ски школата „Љуботен“ на Попова Шапка.

Тимот на Кајак.мк е среќен што познава амбициозни инструктори кои секоја година обучуваат околу 500 нови деца за тоа како да скијат и како да уживаат во благодетите на зимата и снегот.


Вук вели дека школата трае се додека трае сезоната, некогаш таа е подолга, а некогаш пократка. Но сепак, задоволни од тоа што успеваат да го сработат во една сезона.

Ги мотивира фактот дека се поголем број деца се заинтересирани да го практикуваат активниот туризам.


За нив најважно од се е на секое дете да му се обрне доволно внимание и да може да научи правилно да управува со скиите.

Групите ги делат на почетници кои сакаат да го искористат распустот за да се стекнат со основните техники на скијање и искусни скијачи кои сакаат да ги усовршат своите скијачни способности.


За организаторите на школата, исто така доста важно е да децата да ги имаат сите подогдни услови за скијање. Од опрема па се до добро подготвени терени.


Школата поседува два полигони. Едниот е за деца кои за првпат се запознаваат со скијањето, а на вториот полигон е за оспособување на техниките и коондициона подоготовка. Вториот полигон е воведод во следните тренинзи и обуки кои се изведуваат на ски патеките.


Школата може да се пофали дека во едно сезона обучува околу 500 деца кои подоцна како јато се распространуваат по ски терените во Македонија и надвор од неа.

Доколку сакате да стапите во контакт со ски школата, кликнете ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Уникатна викендица во Маврово која е достапна за изнајмување

Среќни сме што денеска објавуваме уште една уникатна викендица на Маврово која може да ја резервирате преку нашата платоформа.

Правам домашни сапуни, занает кој го наследив од мојата баба

Ваква скромна позитивна приказна има нашата локална хероина Даниела која веќе со години наназад произведува домашни сапуни по “тајниот рецепт“ на својата мајка и баба.

Правиме сè за Пониква да го добие заслуженото внимание

Денеска сакаме да ве запознаеме со човекот кој неуморно работи за промоција, оддржување и изнајмување ски опрема и инструктори на Пониква.

Изградивме наша ски патека во Подмочани долга 120 метри

Патеката се наоѓа во населеното место каде во непосредна близина поминува регионалниот пат кој води до туристичките езерски летувалишта и граничниот премин „Маркова Нога“.

Планинска куќа во Ниже Поле идеална за цела фамилија

Вила во Ниже Поле

Сигурно некој дедо кришум ми ја намачкал устата со вино

Малите бутик винарии и индивидуалците кои произведуваат вино и ракија се новиот предизвик за туризмот во Македонија.