16.04.2021

Резервирајте го овој дом на 1250 мнв без апсолутно никој во соседството

Има денови кога не сакаме никој околу нас, едноставно бараме начин да побегнеме од хаосот и да се олабавиме од стресот. Како што изминуваат деновите, така и базата на Кајак.мк постојано расте со интересни сместувачки капацитети ширум државата.

Како што знаеме постојано да повторуваме, пандемијата нема да ви ги скрати патувањата, туку едноставно ќе ве фокусира да ги истражете помалите места во детали. Едно од тие места е „Јанков Камен“ .


Од денеска во нашата база е достапен и планинскиот дом „Јанков Камен“ кој може да го резервирате за вас и вашето семејство или вашите најблиски пријатели. Се наоѓа на 1250 метри надморска височина и е стациониран на планината Јабланица. Во непосредна близина на сместувањето има вештачко езерце кое му дава посебна убавина и можност за развој на активниот туризам.

Да не заборавиме дека ова сместување е идеално за луѓето кои практикуваат активности во природа. Возење велосипед, утринско трчање, планиско пешачење или секако планинарење.

Доста битен е факотот дека околу ова куќа нема апсолутно ништо, што ви дава можност за тотална изолација. Објектот располага со електрична енергија која се полни преку соларно напојување и што е најважно нема Wi-Fi. Овде ги полните вашите батерии, наместо батериите на вашиот лап-топ. Самиот дом има опција за рент-а-бајк и располага со 5 велосипеди.


Домот е оддалечен околу 4 километри од Вевчани или околу 20 минути со автомобил. Патот до самиот дом е доста солиден што значи дека можете до таму да појдете и со кола. Низ целиот предел има доста планински патеки за рекреација.


Наша препрака е доколку престојувате овде да го посетите Старца. Ова е рид со прекрасен поглед кон Вевчани и пошироката околина. Од неодамна овде има изградено видиковец.

Планинарскиот дом е изграден од камен и дрво, во склоп со околината има WC со туш кабина, комплетно опремена кујна, полунотворен камин, пријатна свежина дури и во најтоплите летни денови, електричната енергија се обезбедува преку соларни панели. Панорамски поглед кон прекрасна зелена широчина со пикник маси опкружен со висока букова шума од која се слушаат песните на птиците и жуборот на водата. Прекрасно место за почеток на некоја планинарска авантура. 

Домот кој од денеска е достапен за резервации, во него може да престојувате сами или пак доколку имате потреба може со вас да биде присутен и домарот.

Сакате повеќе информации и фотографии од внатрешноста, како и контакт за резервација? За повеќе инфо кликнете ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Нашето сместување во Крушево ви го исполнува слободното време со разни активности

Апартмани во Крушево. Идеална опција за лето 2021

Денеска се слави Ерделези: Ако може УНЕСКО да го препознае, можеме и ние

На ова тема разговаравме со Даниел Петровски, програмски директор на „Романо Ило“ и еден од луѓето дирекни иницијатори пред УНЕСКО за зачувување и оддржување на духот на празникот Ерделрзи.

Ги мотивираме локалните мештани на Берово да го работат тоа кое го наследиле од претците

Хотелот изобилува со одличен етно стил, чии материјали и ресурси се набавени од локалните мајстори и занаетчии. Резбаните лустери се дело на господинот Слободан, калаџиските тави на Славчо, а гоблените и милињата се од мајка ми и баба, вели Дина.

Уникатно скривалиште на брегот на Преспанско Езеро

Од Пониква патуваме на Преспанско езеро каде го запознаваме домаќинот Роберт, чие уникатно сместување од денеска е дел од базата на Кајак.мк

Вила на Пониква со милион зеленила: Идеална за самоизолација!

Кајак.мк ве запознава со Оливера која како што ни вели има вложено доста труд и љубов се со цел да изградат една ваква прекрасна вила која во моментото е достапна за изнајмување.

Произведувам храна за кучиња од здрави македонски производи

Нашиот тим е составен од љубители на кучиња и кога секој домаќин на приватно сместување ќе ни потврди дека е дозволен влез на домашни миленици ние наздравуваме со чаша вино.