05.08.2023

Во село Гари се наоѓа најдобриот етно ресторан кој нуди многу повеќе од храна

Во село Гари се наоѓа најдобриот етно ресторан кој нуди многу повеќе од храна

Не ја пропуштајте можноста да го посетите село Гари во екот на летото, бидејќи само така ќе можете да напавите вистинска спореда од пеколните котлини и свежите падини на планината Стогово.

Тимот на Кајак.мк е среќен што ќе ви ја сподели веста дека од денеска во базата на „Гастрономија“ го додава прекрасниот етно ресторан „Маргуле“ кој којшто се наоѓа во селото Гари, а кој ресторан има превкусна храна, а нуди и прошетки со коњи по планински падини со посета на дел од бачилата на ова живописна планина.


Ресторанот се наоѓа во склоп на Вила Топила која располага со 5 трокреветни апартмани кои се целосно опремени, што ви дава можност да го поминете целиот викенд на планина и покрај познатата Гарска река која поминува покрај самата вила.


Вилата е прекрасно уредена и претставува главна атракција за многу од туристите, а она што ја комплетира нејзината убавина е меаната Маргуле, направена во етно стил, каде што по многу поволни цени ќе може да ги пробате вкусните јадења спремени по традиционален рецепт и начин. Во ресторанот има и рибник со свежи риби, каде што може да уживате во вкусот на крапот и пастрмката. На ова место може да го најдете најдоброто гарско овчо сирење, кое претставува задоволство за секој оној кој ќе го вкуси.


Вилата има и свој паркинг кој се наоѓа на само 50 метри. Бидејќи е лоцирана на повисоко, планинско место, постои голема температурна разлика во споредба со градските населби, па така во текот на летниот период се задржува ладно и пријатно време. Доколку сте љубител на природата, уживате во прекрасна храна, сакате да избегате од вревата на градските улици и да уживате во шумот на реката, да поминете неколку дена на планина, Вила Топила и меаната Маргуле се идеалното место за Вас!


Гари е планиско село кое изобилува со многу водопади, прекрасна природа, на кои оние кои ќе го посетат не можат да останат рамнодушни. Она што го прави интересно ова прекрасно, мало, местенце се начинот на кој куќите се градени и неговата местоположба. 

Доколку сакате телефонски број за резервации и точна локација на ресторанот и сместувањето, кликнете ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Хотелот и ресторан Царевоселски привлекува туристи во срцето на Делчево

Ако зборуваме пак за организирање на тим-билдинг настани за мали компании, тогаш хотелот Царевоселски има капацитет да смести 30 гости истовремено.

Дали сте слушнале за меанче во кампче?

Летните одмори на повеќето од вас кои во моментот го читате ова четиво поминаа, а сега на ред се да ги искористите слободните викенди со летното топло сонце на дестинации низ Македонија кои можеби никогаш не сте ги посетиле.

Планински бунгалов со внатрешен панорамски поглед кон природата

Ова уникатно сместување нуди прекрасен поглед кон природа. Со пространо големо стакло вие можете да уживате со вашето кафе во рацете набљудувајќи ја природата.

Вила со базен идеална за организирање на приватни настани

Ни остануваат уште само еден месец од топлото сончево време кое ни дозволува да организираме забави покрај приватен базен и да уживаме со нашето друштво.

Предлог викенд гастро дестинација: Ресторан Манастир

Како предлог гастро дестинација за денеска ви го потенцираме ресторанот „Манастир“ кој е во склоп на хотелот Манастир, а може да се ужива и за гостите кои не престојуваат таму.

Предлог викенд дестинација: Село Зрновци и ресторан Аминта

Ако некој некогаш ве праша како изгледат боите на Македонија изразени преку храната, ваше е да им ги покажете овие фотографии кои ви ги споделуваме во контекст на ресторанот Аминта.