01.11.2021

Ранч на 1.100 метри во кој може да престојувате

Базата на Кајак.мк си крцка со нови сместувања кои може да бидат дел од вашето идеално бегство во текот на есенскиот и зимски период. Дел од вас сигурно се сеќавате на нашиот локален херој Денис кој наместо факултет се одлучи да отвори своја фарма на планината Герман.

За оние кои покажаа интерес кон ова место и кон приказната на Денис, тимот на Кајак.мк сака да ве информира дека од денеска можете да резервирате апартман кој се наоѓа во склоп на неговиот ранч.


Она што го прави поразлично ова сместување е фактот дека Дени нудис целосно гастрономско доживување на регионот. Сместувањето не е само класично ноќевање, туку вклучува и традиционален појадок, ручек и вечера.

Ранчот Станча е опколен со дабова и борова шума и се наоѓа на планината Герман во истоименото село Станча кое е на 1.100 метри надморска височина.


Ранчот има на располагање еден апартман кој има две спални соби, купатило и мала кујна со трепезарија. Објектот има двор и маса за седење. Она што најмногу привлекува внимание е понудата за престој која вклучува појадок, ручек и вечера. Храната која се служи овде е произведена во самиот ранч. Гостите кои ќе се одлучат да престојуваат овде ќе може да ги пробат традиционалните пити под вршник, како и месо под вршник.


Ова е интересна дестинација за семејства чии деца се љубители на домашни животни. Домаќините им овозможуваат на гостите да хранат кокошки, да ги хранат телињата, да хранат јариња, да ги носат козите на пасење, а во есенските периоди и да собираат желади и есенски плодови како јаболка, шипки, трнинки и ред други локални растенија.


Ова, според Денис е одлична можност да се почуствува селскиот начин на живеење. Тој вели дека недалеку од куќата се наоѓа река, а планината е прекрасна за прошетки. Во околината се наоѓа манастирот Св. Илија во селото Гулинце.

Храната која гостите ќе може да ја дегустираат вклучува: Пити под вршник, кисело млеко (Козјо, овчо или кравјо), проја, мекици, домашни јајца, домашна зимница како ајвар, лутеница, туршија, телешка и јагнешка чорба, а како главни јадења се служат разни вида на месо, паланечки компир и сезонски салати. Овде е и компотот од овошје, сутлијашот и парената торта.

Доколку сте заинтересирани за повеќе информации и резервации, кликнете ОВДЕ.

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Вила во Бероско достапна за сечиј џеб

Вилата е стационирана во туристичката населба Абланица, а недалеку од неа има пололги патеки кои водат до Беровското езеро.

Посетете го село Ореше: Идеална област за активен одмор

Додека на високите предели од Македонија си вее снег, на пониските предели низ државата се уште имаме можност за активно пешачење низ есенската идила.

Планинска куќа со поглед кон Бистра достапна за резервации

Домот во околината на Жировница кој од денеска е дел од базата на Кајак.мк е на надморска височина од околу 950 метри.

Се одлучив да произведувам рачно и уникатно, тоа го ценат луѓето со животен стил

Надица е битолчанка, а за себе вели дека е нетрпелив оптимист кој има оригинални идеи. Се одлучила да се посвети на креативноста, а главен акцент да и биде модата, која ќе ја пропагира на свој уникатен начин.

Нов тим билдинг и 200 нови дрвца во регионот на Крушево

Ние знаеме да кажеме: Викенд исполнет со нови приказни и нови искуства.

Срцето ми се полни кога гледам детски насмевки

Тимот на Кајак.мк е во постојана потрага по хероите кои прават мали нешта од огромно значење за туризмот и општеството.