Златибор е место за сечиј вкус посебно кога целиот град е под снежна покривка. Исто така е погоден за голем број спортски активности од кои скијањето е дефинитивно најзастапено. Ски центарот Tornik е најголемиот ски центар на Златибор, а од туристичкиот центар оддалечен е 9 км. Познат е по ноќниот живот и тоа е она што го издвојува од останатите планински дестинации. Ноќните клубови се многу популарни кај помладата популација. Многу познати пејачи настапуваат во клубовите во Златибор и имате заг

Постирано на 26.03.2021 од Escape Travel
Разгледај

Aко постои бајка за магична земја од глина, веројатно ќе изгледа како Кападокија, која се наоѓа во централна Турција и е позната по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта. Областа Кападокија во покраината Невшехир, Турција, со причина е вклучена во списокот на УНЕСКО за места со културно и природно значење за човечкото наследство. Кападокија некогаш била дел од Византија, а денес изобилува со убавини кои го одземаат здивот. Од самовилските оџаци до

Постирано на 26.03.2021 од Escape Travel
Разгледај

На само еден час возење од Истанбул, во Општината Бујукчекмеџе се наоѓа Кумбургаз, едно од најпознатите летувалишта во Истанбул. Кумбургаз се наоѓа на европската страна на Истанбул, на брегот на мраморното море на околу 40 километри од центарот на Истанбул, и се протега на површина од 1892 хектари, и има крајбрежје долго 8 километри. Кумбургаз е место каде што можете да најдете буквално се што е потребно за добар одмор и релаксација. Може да сретнете ресторани и кафетерии на самото крајбрежје и

Постирано на 26.03.2021 од Escape Travel
Разгледај

На само еден час возење од Истанбул, во Општината Бујукчекмеџе се наоѓа Кумбургаз, едно од најпознатите летувалишта во Истанбул. Кумбургаз се наоѓа на европската страна на Истанбул, на брегот на мраморното море на околу 60 километри од центарот на Истанбул, и се протега на површина од 1892 хектари, и има крајбрежје долго 8 километри. Кумбургаз е место каде што можете да најдете буквално се што е потребно за добар одмор и релаксација. Може да сретнете ресторани и кафетерии на самото крајбрежје и

Постирано на 26.03.2021 од Escape Travel
Разгледај

Tура која не смеете да ја пропуштите. Истражување на Источна Србија, Кладово, тврдината Голубац, крстарење по Дунав низ Ѓердaпска клисура и посета на Ниш Она што препорачуваме ние е следно:

Постирано на 26.03.2021 од Escape Travel
Разгледај

Кападокија е еден од најубавите пејзажи на светотсе, се наоѓа во централна Турција во покраината Невшехир, и е вклучена во списокот на УНЕСКО за места со културно и природно значење за човечкото наследство. Позната е по уникатни карпести форми во кои древните народи ги направиле своите домови и светилишта.Кападокија во I век п.н.е. била римска провинција па подоцна била дел од Византија и Османлиското Царство. Таа изобилува со убавини кои го одземаат здивот на секој човек, од самовилските оџаци

Постирано на 26.03.2021 од Escape Travel
Разгледај

Вкупно 6 патувања од 11 туристички агенции