27.10.2020 10:36

Облечете патиките: Локув ве чека да го истражите!

Вторник не е далеку од викендот, ако започне со време организацијата поврзана со прашањето: Каде на викенд?

Доколку забележивте нашиот тим во изминатиот период ви сугиреира исклучиво места каде нема голeма фреквенција на луѓе, односно места кои ќе ви помогнат да се рекреирате, а притоа да не сте изложени на Ковид-19. Фотографиите кои ги направи Марко Блажевски, а кои ги има и на неговиот instagram профил @blazevskimarko, нека бидат само мал поттик за активен одмор. 

Денеска ве запознаваме со Локув, место кое ви го препорачуваме за активно да го искористите вашиот викенд, односно за пешачење во симпатичната дивина. Задолжително понесете со вас кеси за отпадоци, бидејќи ни најмал отпушок од цигара не смее да заврши на земја. 

Многумина сигурно не ни слушнале за ова место, па еве неколку информации. Локув се наоѓа во Западна Македонија, а која е дел од планината Дешат, прецизно измерено, во близина на селото Требиште, кое пак село се наоѓа на неколку километри од Ростуше.

Оваа област е дел од националниот парк Маврово и бидејќи е заштитен предел, дозволен е пристап само со коњи и пеш, а кој е дефинитивно најдобриот начин за да се доживее секојдневието на нашите предци и да се почуствува традиционалниот начин на живеење.

Во овој предел претежно преовладува букова шума, каде се забележуваат и доста стари стогодишни дрвја. Застапени се и голем број на шумски плодови, а папратот во голема мера зафаќа и цели ливади и предели.

Езерото Локув е наш предлог кој можете да го посетите. Ова езеро се смета за најниско ледничко езеро во Македонија, на надморска височина од 1565 метри. Има патека до самото езеро која е обележена и е во должина од 8 километри.

Интересен факт кој нас не радува да го споменеме поради нашата актуелна кампања, е фактот дека овде живее балканскиот рис кој е единствен од овој вид во светот. За нашата кампања за промоција и заштита на балканскиот рис можете да прочитате доколку кликнете на насловот под самиот текст. Воедно, заследете не на нашата фејсбук страница за да учестувувате во кампањата. 30 дуксери за 30 риса. 


МОЖЕ ДА ВЕ ИНТЕРЕСИРА:

За 30 риса ќе доделиме 30 дуксери за патувањеПрочитајте повеќе

Кога веслав на Матка среде зима, имав чувство како да сум во некоја бајка

Луѓето кои живеат за адреналин не ги спречува годишното време за да го практикуваат своето хоби во кое се заљубени.

5 дестинации во Македонија кои се добри за медитирање и јога!

Присуство на стресoт во нашето секојдневие е резултат на пандемијата која ни ги затвори границите и скрати патувачките крила.

Вила со феноменален панорамски поглед кон ски терените на Шапка

Декември е месец кога ќе ги запознаете сите сместувачки приватни капацитети на нашите планини.

Од Скопе до Стенче со велосипед!

За оние кои не ги попречува годишното време да се качат на својот велосипед и да поминат добра викенд авантура, им го препорачуваме селото Стенче.

Вила на Мавровско езеро идеална за снежни денови

Планинските места ширум државата полека но сигурно го добиваат своето бело руво.

Вила на Беровско идеална за снежни денови!

За љубителите на снегот, но не и на скијањето, постојат доста опции за престојување во Македонија.