10.08.2020 12:40

Во Македонија постои место каде може да побегнете од секојдневието

За сите љубители на планината и планинските спортови, Кајак.мк им ја препорачува „ Mountain Hut Carevec / Царевец Планинарски Дом

Овој #cool објект се наоѓа во националниот парк Маврово, а како што велат сопствениците, лесно се наоѓа! А како? Секако со Google Maps. Објектот располага со 15 легла, од кои 12 во „дормитори“, три во приватно студио, а може да се постават бесконечен број на шатори. 


Кајак.мк со задоволство ви го препорачува местото, од причини што самите сопственици коишто работат со него, се пример за тоа како треба да функционира менаџментот на секој сместувачки капацитет во државата. Друштвени, комуникативни, млади и образовани. Владимир и Соња велат дека ова професија треба пред се да ја сакаш и да живееш со неа, а таа сама по себе ќе се развива во позитивна приказна. 


Тие велат дека цел на постоењето на ваков #дом е да ги запознаат гостите кои се претежно странски туристи, со нашата културата, традицијата и историјата. Советите за тоа како да се помине квалитетно време во националниот парк Маврово ќе ги добиете од нив, бидејќи како што велат и самите на Маврово има постојано што да се прави.


Владимир вели дека тие го живеат Маврово 365 дена во годината, според него само така ќе може да понудат квалитетна услуга на гостите. Во зависност од сезоната може да се ужива во скијање, планинарење, планински велосипедизам, кајакарење, јавење коњи и друго. 

Предноста при посетата на „Царевец планинарскиот дом, е тоа што, домаќините ја подготвуваат традиционалната храната од локални свежи производи. 


И двајцата се обучени планински водичи, а Владимир е исто така лиценциран ски инструктор според интернационални ИСИА стандарди.

Тие велат дека нивното постоење во НП МАВРОВО е атракција сама по себе, доволно за да се одлучи еден турист своето време за одмор  да го помине заедно со нив и со тоа што имаат тие да го понудат. Дали знаете дека: Од 17.08 до 23.08 ние организираме тура во Кумбургаз, Истанбул во хотел на сама плажа со појадок, 5 ноќевања и бесплатни лежалки на Мраморното море! Во цената е вклучен автобускиот превоз и водич! Она што е интересно е тоа дека можете да шетате низ Истанбул! Она што е најважно да знаете е дека се патува без PCR тест, слободно и безбедно. Повеќе информации на 076 791 157!


За само 169 евра!
Прочитајте повеќе

Сместување кое ќе биде тренд во 2021-ва а се наоѓа во Македонија

Подгответе ги куферите за патување бидејќи во базата на Кајак.мк додадовме едно доста добро и уникатно сместување кое се наоѓа на 1000 метри надморска височина, а поточно во селото Модрич.

Ја продлживме приказната на дедо и тато: Охридските бисери се нашата традиција

Како што и претодно ве информиравме, тимот на Кајак.мк месец март ќе го посвети на жените во Македонија кои прават мали работи со огрмно значење во развојот на домашниот туризам.

Започнавме со една икона за подарок, а сега имаме огромен број резбарски дела

Кога сме кај туристичките приказни од луѓето кои прават мали нешта со огромно значење во развојот на туризмот, тимот на Кајак.мк се одлучи месец Март да го посвети на жените хероини кои творат во Македонија.

Животот ме научи да се пронајдам како туристички водич во Охрид

Пролета не е пролет ако не го посетите Охрид. Март е месецот кога се најавува новата сезона и кога сонцето се повеќе привлекува туристи во градот.

Резервирајте шармантна традиционална македонска куќа со поглед кон Радика

Во селото Јанче, со векови наназад, традиционалните македонски куќи се реновираат од страна на локалното население, користејќи локални камења, дрва и еспертиза од локалните стари чувари на тајната за шармот на куќата.

Медитеранска куќа со базен и прекрасен простран зелен двор која може да ја резервирате

На југот на Македонија, летото доаѓа многу побрзо. Повеќето дрвца се расцветени, а преку ден може да се забележат локалци како уживаат по кратки ракави.