31.07.2023

Скопјанецот Драшко Колев веќе две години се заминава со изработка на масивно квалитетно дрво

Скопјанецот Драшко Колев веќе две години се заминава со изработка на масивно квалитетно дрво

Кога приказните за локалните херои ќе ве мотивираат да отпочнете да го работите тоа што ве исполнува, барајте начин како да прочитате уште една нова приказна. Колку повеќе мотивирачки приказни ќе прочитете, толку полесно ќе сфатите дека вашето слободно време после работа, може да биде нова можност да заработите дополнително од едно обично хоби.


Во екот на летната сезона нема ништо подобро од тоа да раскажеме збор два за Драшко Колев, скопјанецот кој стои позади брендот „Kolev Rustic Wood“ а кој повеќе од 2 години сериозно се занимава со изработка на масивно квалитетно дрво.

Драшко ги раскажа своите почетоци и вели дека дрвото и дрвените предмети отсекогаш му биле идеални предмети му го разубавуваат домот и уште од млади години покажал интерес за тоа како да изработи нешто за своја душа.

Со тек на времето и со усовршувањето на резбата, делата на Колев станале привлечни и за неговите блиски пријатели кои барале од него да им изработи предмети за во домот.


Со тек на годините Колев добива мотив да отпочне да сериозно да се занимава со преработка на дрвото, а како најсила поддршка за вакиот чекор ги потенцира неговите пријатели кои го препознале квалитетот на неговата работа.

Драшко вели дека сам започнал да ја развива професијата, никој од неговото семејство немало претходно искуство поврзано со преработка на дрво. Тој се сеќава дека на самите почетоци гледал и учел нови работи од интернет, а додава и дека “крадел“ знаења од локалните столари.

Денеска, неговите најпродавани предмети се масите, клуб масичките, даските за сервирање и разни друштвени игри. Најчесто користи орев за изработка на предметите, бидејќи како што вели тој има доста интересен дизајн, но се случува да користи и даб, цреша, дрво од костен и така натаму.


За дрвото од костен вели дека е доста применувано во ова дејност поради неговата мекост при преработката. Околу времето на изработка, Драшко вели дека зависи од финалниот изглед на предметот и каква ќе биде неговата намена, а исто така зависи и од тоа дали предметот ќе добие епоксидна смола која се нанесува и во неколку фази.

Колев, кој воедно е дипломиран машински инженер, вели дека ќе продолжи да се надоградува и да учи и дека нема да застане овде.

Тимот на Кајак.мк ги поддржува ваквите локални херои кои создаваат мали нешта од огромно значење. Доколку сакате да стапите во контакт со Драшко чувствувајте се слбодни да му јавите на: +38971767557

Остави Коментар

Прочитајте повеќе

Хотелот и ресторан Царевоселски привлекува туристи во срцето на Делчево

Ако зборуваме пак за организирање на тим-билдинг настани за мали компании, тогаш хотелот Царевоселски има капацитет да смести 30 гости истовремено.

Дали сте слушнале за меанче во кампче?

Летните одмори на повеќето од вас кои во моментот го читате ова четиво поминаа, а сега на ред се да ги искористите слободните викенди со летното топло сонце на дестинации низ Македонија кои можеби никогаш не сте ги посетиле.

Планински бунгалов со внатрешен панорамски поглед кон природата

Ова уникатно сместување нуди прекрасен поглед кон природа. Со пространо големо стакло вие можете да уживате со вашето кафе во рацете набљудувајќи ја природата.

Вила со базен идеална за организирање на приватни настани

Ни остануваат уште само еден месец од топлото сончево време кое ни дозволува да организираме забави покрај приватен базен и да уживаме со нашето друштво.

Предлог викенд гастро дестинација: Ресторан Манастир

Како предлог гастро дестинација за денеска ви го потенцираме ресторанот „Манастир“ кој е во склоп на хотелот Манастир, а може да се ужива и за гостите кои не престојуваат таму.

Предлог викенд дестинација: Село Зрновци и ресторан Аминта

Ако некој некогаш ве праша како изгледат боите на Македонија изразени преку храната, ваше е да им ги покажете овие фотографии кои ви ги споделуваме во контекст на ресторанот Аминта.