17.02.2022

Не очекував моето вино да ја добрие Гранд При наградата за најдобро оценето вино

Сончевите денови од месец февруари ги искористивме да испиеме едно кафе со Александар Кимов. Човекот кој стои позади винскиот бренд „Кимов“ кој годинава му ја донесе „Гранд При“ наградата за виното „Темјаника берба 2021 година“.


Александар е среќен за наградата, но признава дека не очекувал ова да се случи. За Кајак.мк раскажува дека уште во самата ферментација неговиот тим бил свесен дека виното е со врвен квалитет, но дека ќе добијат награда за најдобро оценето вино, никој не ни помислил.

Ваквите награди се доделуваат на интернационален натпревар од комисија во состав на реномирани енолози под раководство на професор Михаил Петков.


Награда се должи на најдобар оценет пијалак од бели, црвени и розе вина, ракии, вињаци и мастика од сите категории заедно.

Виното „Темјаника 2021“ е оценето според: Оригиналноста, нијансата на боја, интензитетот на боја и мирис, префинетоста, хармоничноста, оригиналност на вкус, интензитет на вкус, хармоничкост на вкус, постојаност на вкус и после вкус.


Александар вели дека признанието му потврдува дека е на прав пат. Отсекогаш посакувал да го работи ова што го работи денес. Вели дека во Тиквешијата производството на вино е ритуал со кој живеат бројни генерации. Занаетот го печел кај неговиот татко, го набљудувал и му крадел од знаењето. По дипломирањето одлучил да ја продолжи семејната винска традиција и да ја преземе одговорноста околу производството на вино.


За него најголема мотивација се задоволните консументи кои уживаат во виното. Како секој млад и амбициозен винар и Александар сонува за развој на винската приказна. Вели дека има визија и големи планови. Од неодамна започнал да организира вински дегустации и презентација на вината. Сето ова надополнето со кетеринг услуга.


Доколку сакате да стапите во контакт со Александар, тоа ќе може да го сторите на 075 379 316, а наскоро неговите производи ќе се најдат во нашата Кајак Бакалница. 

Остави Коментар

Коментари

  • Stojan Simic

    17.02.2022 14:14

    Sekoja cest na Aleksandar za nagradata.Mnogu me raduva sto mladi luge se ambiciozni I veruvaat vo svojata rabota.Zatoa mladi luge kako Aleksandar treba da se podrzuvaat,a uspehot ke dojde.

Прочитајте повеќе

Престојувајте во вила на 1600 метри надморска височина

Домаќинската атмосфера во вилата и мирот кој зрачи претставуваат идеално место за сите кои бегаат од секојдневниот и брзиот ритам на живот во подруг и поопуштен свет.

Вила во природа и на само 10 минути од Смоларскиот водопад

За да ве убедиме да го посетите овој крај, во нашата база на сместувања додаваме уште една одлична вила за престој која е на само 10 минути пешачење од смоларските водопади. Таа е идеална за луѓето кои бараат престој во природа.

Вила со базен и џакузи на Беровско езеро

Вилата има сместувачки капацитет кој има џакузи во собите. Дел од собите се опремени со џакузи, а дел се стандардни соби за престојување.

Уште еден ранч во Македонија во кој може да престојувате

Освен сместувањето и ресторанот, овде се наоѓа и езеро, мини зоолошка градина и доста стази за трчање или прошетка.

Пчеларството за мене е слобода, мир и спокој на планина

Зуењето на пчелите, кроткото движење на соголените гранки, мирисот на билки и слобода и бескрајната среќа на бивање живи е она кое го води него во медениот пат и кон градењето нап приказната.

Апартмани во Дојран со прекрасен поглед кон езерското изгрејсонце

Денеска ќе ве запознаеме со „Апартмани Санрајс“ кои се наоѓаат на влезот од Стар Дојран или пак во новата населба која постојано расте.