27.10.2020 18:41

Кампување на Куршевско Езеро во октомври!

Во Македонија може да направите навистина убави фотографии доколку ја сакате природата и знаете како да уживате. Доказ дека нештата кај нас не се претставени на вистински начин е младиот проект my_caping_adventures, кој во изминатиот период со преку својот комби-караван успеа да ја добрата страна на кампувањето. Тие беа во посета на беровскиот регион каде што се направени одлични фотографии. Во текот на месец октомври тие го посети и крушевското езеро, а фотографиите во продолжение говорат на тоа колку е убава есента во Крушево.
Ви го споделуваме интервјуто кое го направивме со нив. 


КАЈАК: Здраво дечки. За многу краток период направивте #бум во нашата држава со нешто што е навистина ново и специфично, а реално на странските пазари кошта многу.Од каде идејата за ваков проект?

Ви благодариме на убавото интро. Уште од пред неколку години почнавме со планинарење и кампување, претежно со шатор, но тоа не беше доволно па така се разви и нашата желба и идеја да направиме нешто со коешто можеме повеќе денови да поминеме во природа и притоа да се чувствуваме удобно, одморено и релаксирано. Како викаат, 'кампингот не е потрошено време, туку инвестирано'.


KAJAK: Како започна сето ова? Која беше главната причина да се решите за нешто кое не е баш секојдневно кај нас?

Главната причина да се одлучиме на ваков чекор е тоа што нема поубаво нешто да поминеш квалитетно време во природа, да посетиш различни места и да се оддалечиш од секојдневието, а со помош на нашето комбе тоа може да си го дозволиме и на повеќе денови. Една од поголемите предности е и тоа што си 'слободен' и не зависиш од тоа дали ќе најдеш смештај на некое прекрасно место. Едноставно ќе отпатуваш таму, се паркираш и го имаш погледот од милион долари бесплатно. А плус кафе и убав поглед одат заедно.

Така да се недевам со ова ќе ја подигнеме свеста кај младите дека освен 'дремење' на интернет и по цел ден пиење кафе по кафулиња, постојат навистина многу поубави работи кои треба да се видат, а за кои е штета ако не се доживеат. Излезете од вашата комфорна зона.

 ПС: Не фрлајте ѓубре насекаде!!!

Прочитајте повеќе

5 дестинации во Македонија кои се добри за медитирање и јога!

Присуство на стресoт во нашето секојдневие е резултат на пандемијата која ни ги затвори границите и скрати патувачките крила.

Вила на Мавровско езеро идеална за снежни денови

Планинските места ширум државата полека но сигурно го добиваат своето бело руво.

Од Скопе до Стенче со велосипед!

За оние кои не ги попречува годишното време да се качат на својот велосипед и да поминат добра викенд авантура, им го препорачуваме селото Стенче.

Вила со феноменален панорамски поглед кон ски терените на Шапка

Декември е месец кога ќе ги запознаете сите сместувачки приватни капацитети на нашите планини.

Кога веслав на Матка среде зима, имав чувство како да сум во некоја бајка

Луѓето кои живеат за адреналин не ги спречува годишното време за да го практикуваат своето хоби во кое се заљубени.

Вила на Беровско идеална за снежни денови!

За љубителите на снегот, но не и на скијањето, постојат доста опции за престојување во Македонија.