Истанбул! Местото што ги исполнува сите желби на светот и ви ги отвора портите кон непроценлива убавина, историја и шопинг на два континенти. На само еден час возење од Истанбул, во Општината Бујукчекмеџе се наоѓа Кумбургаз, едно од најпознатите летувалишта во Истанбул. Кумбургаз се наоѓа на европската страна на Истанбул, на брегот на мраморното море на околу 40 километри од центарот на Истанбул, и се протега на површина од 1892 хектари, и има крајбрежје долго 8 километри. Кумбургаз е место каде

Постирано на 19.06.2020 од Escape Travel
Разгледај

Формула 1 ќе се одржи од 13 до 15 ноември 2020 година. Официјално е потврдено дека оваа сезона ќе се одржат 17 одделни трки во Формула 1. Турција од 13 до 15 ноември ќе биде домаќин на Формула 1. На тој начин Гран прито на Истанбул повторно го зазеде своето место во календарот на трките во Формула 1. Враќањето на Формула 1 во Истанбул , која инаку е едната од најпопуларните модерни писти стана уште една позитивна вест од пандемијата на коронавирусот поради што почетокот на сезоната беше одложен

Постирано на 06.10.2020 од Escape Travel
Разгледај

Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеке од само име од историјата.Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од околу 20 милиони жители. Истанбул зафаќа површина речиси колку државата Белгија, со речиси еднаков бро

Постирано на 06.10.2020 од Escape Travel
Разгледај

Поради огромната заинтересираност за патување во Босна и Херцеговина која ја реализиравме на 11-ти Октомври, 8-ми Декември, Ваелнтајн и 8-ми Март, среќни сме што ви ја претставуваме нашата нова програма во Сараево за 18ти Март. Ако барате поразлично патување, нашата агенција за вас создаде нешто поразлично во Сараево, досега непонудено на нашиот пазар. Затоа не размислувајте и искористете го продолжениот викенд за вакво поразлично патување. Сараево е бисерот на балканот кој заслужува да биде вид

Постирано на 21.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Краков е град во јужниот дел на Полска. Се наоѓа над реката Висла. Во минатото била престолнина на Полска. Денеска во него живеат околу 750 000 жители. Површината на градот е 326,8км. Краков е административен, културен, образовен, индустриски и туристички центар во регионот. Краков е еден од најважните културни центри на Полска, а и го сметаат за културна престолнина на државата. Во Краков се наоѓаат многу културни институции кои се од посебно значење за цела Полска.

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

БУДВА бисер на Јадранот, центар на медитеранскиот туризам. Место каде се вкрстени влијанијата на истокот и западот, хеленската и римската култура. Стариот град со својата архитектура привлекува илјадници туристи, кој во вечерните часови се претвора во отворен театар за сечиј вкус. “Будванска ривиера“ ги нуди 35-те најпознати плажи на Јадранот (Јаз, Плоче, Трстено, Могрен, Словенска плажа, Бечичи, Милочер, Св.Стефан…) кои во комбинација со интензивниот ноќен живот се главна карактеристика поради

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Дубровник – познат како бисер на Јадранот, еден од најпознатите туристички центри на Јадранот. Преубава околина, голем број на хотели и магнет за голем број на туристи од целиот свет во текот на целата година. Дубровник е град на уникатна и културна историја, со светски познати културини и монументални наседства и убавини. Тој е еден од најатрактивните и најпознатите градови на Медитеранот. Со исклулително природна убавина и сочивано наследство, Дубровник е град со богата туристичка понуда. Него

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија на исток има мал излез на Црно Море. Источните и јужните Карпати минуваат низ централниот дел на земјата. Главниот град на Романија е Букурешт. Членка е на НАТО од 2004 година. На 25 април 2005, во Луксембург, Романија потпиша договорот за членство во Европската Унија. Полноправен член е од 1 јануари 2007, заедно со Буг

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија на исток има мал излез на Црно Море. Источните и јужните Карпати минуваат низ централниот дел на земјата. Главниот град на Романија е Букурешт. Членка е на НАТО од 2004 година. На 25 април 2005, во Луксембург, Романија потпиша договорот за членство во Европската Унија. Полноправен член е од 1 јануари 2007, заедно со Буг

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Најголемиот и главниот град на Србија – Белград, носи во себе еден посебен шарм на град кој се има преродено од сопствената пепел. Удобно лоциран на местото каде се вкрстуваат реките Дунав и Сава, овој град лесно ќе се вреже во меморијата и душата на секој патник. Иако целосно и припаѓа на Источна Европа, Белград дише западен воздух, предизвикувајќи го она посебно чувство, создадено во некое од неговите скриени катчиња, исто како кај француските градови. Голем број на туристи веќе ги имаат откри

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Поради огромната заинтересираност за патување во Босна и Херцеговина која ја реализиравме на 11-ти Октомври и 8-ми Декември, среќни сме што ви ја претставуваме нашата нова програма во Сараево за денот на вљубените „Валентајн“. Ако барате поразлично патување, нашата агенција за вас создаде нешто поразлично во Сараево, досега непонудено на нашиот пазар. Затоа не размислувајте и искористете го продолжениот викенд за вакво поразлично патување. Сараево е бисерот на балканот кој заслужува да биде виде

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Поради огромната заинтересираност за патување во Босна и Херцеговина која ја реализиравме на 11-ти Октомври и 8-ми Декември, среќни сме што ви ја претставуваме нашата нова програма во Сараево за денот на жената! 8-ми Март. Ако барате поразлично патување, нашата агенција за вас создаде нешто поразлично во Сараево, досега непонудено на нашиот пазар. Затоа не размислувајте и искористете го продолжениот викенд за вакво поразлично патување. Сараево е бисерот на балканот кој заслужува да биде виден, а

Постирано на 03.02.2020 од Escape Travel
Разгледај

Две ноќевања во хотел 3* со појадок во Аксарај - Автобуски превоз Скопје – Истанбул – Скопје; Пешачка тура низ Истанбул со лиценциран водич; посета на ...

Постирано на 17.01.2020 од Staff Travel Agency
Разгледај

Будимпешта за Денот на вљубените - Kралицата на Дунав,преполна со култура која освојува и заведува,преполна со романтични мостови и широки булевари, улички со калдрма, живописни куќи... Со спојувањето на трите града- Будим, Обуда и Пешта во 1873 г. настанала единствената Будимпешта, денес град со околу 2 милиони жители

Постирано на 19.12.2019 од Staff Travel Agency
Разгледај

Романија — земја во југоисточна Европа. Граничи со Украина и Молдавија на североисток, со Унгарија и Србија на запад и со Бугарија на југ (по должината на реката Дунав). Романија на исток има мал излез на Црно Море. Источните и јужните Карпати минуваат низ централниот дел на земјата. Главниот град на Романија е Букурешт. Членка е на НАТО од 2004 година. На 25 април 2005, во Луксембург, Романија потпиша договорот за членство во Европската Унија. Полноправен член е од 1 јануари 2007, заедно со Буг

Постирано на 13.12.2019 од Staff Travel Agency
Разгледај

“Ерусалим на Европа“ или „Ерусалим на Балканот“.Тој е еден од само неколкуте големи европски градови кои имаат една џамија,католичка црква,православна црква и синагога во исто соседство. Сараево е главен град на Босна, каде минува реката Милјацка. Град со околу 400.000 жители,бурна историја. Сараево е град домаќин на 14-те Олимписки игри(1984). Доколку сеуште го немате посетено, не размислувајте!

Постирано на 13.12.2019 од Staff Travel Agency
Разгледај

Вкупно 15 патувања од 10 туристички агенции